Марияна Памукова е треньор №1 на 2023 г. на Българската федерация по художествена гимнастика

мариана памукова доволна съм подиум тренировката боряна калейн спокойна уверена
16:19, 30.11.2023
Чете се за: 04:05 мин.

Наставничката на Боряна Калейн Марияна Памукова беше избрана за №1 на 2023 година при националните треньори от Българската федерация по художествена гимнастика.

Това решение беше взето на Управителния съвет на БФХГ по инициатива на Треньорската комисия.

На второ място е треньорката на ансамбъла за жени Весела Димитрова, а трета се нарежда наставничката на националния ансамбъл за девойки Кристина Илиева.

По традиция БФХГ изпраща още една изключително успешна състезателна и календарна 2023 година. Боряна Калейн спечели безапелационно абсолютната европейска титла в многобоя на Шампионата на Стария континент в Баку, златен медал в отборната надпревара заедно със Стилияна Николова, Ева Брезалиева и ансамбъл жени. Тя взе още сребърно отличие на финала на бухалки и бронзово на обръч.

На световното първенство във Валенсия (Испания) Калейн завоюва втората олимпийска квота за България за олимпийските игри в Париж 2024, спечели златен медал в отборната надпревара след 30 годишно прекъсване заедно със Стилияна Николова, Ева Брезалиева и ансамбъл жени в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова. Калейн има още два сребърни отличия - на финалите на бухалки и на лента, а освен това се класира на шесто място в многобоя.

Ансамбълът за жени, воден от Весела Димитрова, спечелиха абсолютната европейска титла в Баку 2023, злато в отборната надпревара и сребърен медал на финала с пет обръча.

Кристина Илиева постигна също големи успехи с ансамбъла за девойки. На световното първенство в Клуж-Напока (Румъния) Андреа Иванова, Ева Емилова, Красимира Иванова, Ванеса Емилова, Цветейоана Пейчева и Габриела Пеева взеха абсолютната световна титла, злато в отборната надпревара заедно с Елвира Краснобаева и Никол Тодорова, както и сребро на финалите в пет въжета и с пет топки.

На европейското първенство в Баку българките имат сребро в многобоя и две златни отличие на финалите.

"Членовете на Треньорската комисия на БФХГ изказват своята подкрепа и уважение към постигнатите резултати от Бранимира Маркова, Валентина Иванова, Светлана Юриевна, Райна Тошева и техните екипи. Критерии за определяне на треньори за годишна награда са постижения на международно ниво и завоювани медали от световно и европейско първенство. Поздравления към всички номинирани треньори за достигнати високи постижения и принос за издигане славата и престижа на българската художествена гимнастика по цял свят", заявиха от БФХГ.

Ромина Божилова пък спечели класацията треньор №1 за 2023 на национално ниво на БФХГ. Тя работи в СКХГ Илиана.

На втора позиция се нареди Татяна Янева от СКХГ Левски, а трета е Мирослава Батаклиева от СКХГ Левски-Триадица.

Трите ще получат парични награди, осигурени от БФХГ по предложение на президента на федерацията Илиана Раева.