Селекционерът на младежкия отбор по волейбол под 20 години, който преди дни спечели бронзовите медали от Еврошампионата в Италия Мартин Стоев, обяви днес на среща с медиите, че би поел мъжкия национален отбор по волейбол на България, но само в дългосрочен план и с визия за олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 година.
"Вярвам, че тези момчета има още да се развиват. През 2027 г. те трябва да бъдат в основата на националния отбор, който ще се бори за класиране на олимпийските игри в Лос Анджелис. Българска федерация по волейбол направи всичко като организация за нашия отбор. Бронзовият медал от Европейското първенство сега осмисли работата ни през цялото лято", каза Мартин Стоев.
"Този медал е много ценен за мен и за състезателите. Не само, защото завършихме сред най-добрите в Европа, но и защото завършихме успешно един четиригодишен цикъл. Ако не го бяхме спечелили, се обезсмисляше цялата работа това лято. Станахме балкански шампион и взехме сребърен медал на Младежкия олимпийски фестивал, но основната цел бе европейското първенство. Затова и отличието е толкова ценно. Видя се, че за една година италианците са напреднали много повече от нас, мога да го кажа с чиста съвест“, сподели селекционерът.
"Любо Ганев ми се обади да ми честити бронзовите медали. Попита ме дали искам да поема мъжете. Казах, че е възможно, но само при определени условия. Също така не за период от една година, а до Олимпиадата в Лос Анджелис 2028", коментира Мартин Стоев.
Специалистът каза още, че не бил стана треньор на "трикольорите" на всяка цена.
"За всеки е чест да води България. Това е витрината на българския волейбол. Ако ме потърсят, ще говорим, но не на всяка цена. През миналия декември имах хубаво предложение от клубен отбор за година и половина, но исках да си довърша ангажимента към националния отбор (младежи)", заяви Стоев.
Стоев все още не знае с какво ще се занимава, след като договорът му да води националния тим до 20 години изтече.
"Всичко е възможно. Не съм сигурен какво, но ще направя нещо. Издържам се от професионалното треньорство. Никога не съм кандидатствал за нещо с конкурс. Тези търгове и конкурси у нас се правят за определени хора", допълни Мартин Стоев.
Той намекна, че италианец може да застане начело на мъжкия национален тим.
"Има нагласа да бъде "Ферари", но има и разделение в Управителния съвет на федерацията. За да имаме шансове за класиране за олимпийските игри в Лос Анджелис, трябва да бъдем в топ 10 на световната ранглиста, не на 23-та позиция. Трябва да се направи опит и за участие в Париж 2024. Не мога да излъжа и да обещая, че ще участваме на Игрите след две години. Имам определени условия и едно от тях е да не водя отбора само за една година. Ако ми предложат, искам да бъда начело и в квалификациите за Олимпиадата през 2028 година. Трябва да се направи тим с професионално отношение към работата и състезателите", завърши Мартин Стоев, който беше начело на България в периода 2005-2008 година.
Под негово ръководство "трикольорите" спечелиха бронзовите медали от Мондиал 2006 в Япония. Тогава в състава бяха Пламен Константинов, Евгени Иванов, Матей Казийски, Андрей Жеков, Владимир Николов, Боян Йорданов и Теодор Салпаров.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи:
Instagram: https://go.bnt.bg/instagram
Facebook: https://go.bnt.bg/facebook
LinkedIn: https://go.bnt.bg/linkedin
TikTok: https://go.bnt.bg/tiktok