ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Правителството готви 37 мерки за повишаване на безопасността на пътя

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 05:57 мин.
У нас

До края на юни трябва да бъде пуснат нов лот на "Хемус", както и пътя "Ботевград - Мездра"

Снимка: Десислава Кулелиева, БНТ
Слушай новината
00:00
00:00

Правителството ще разгледа доклад с 37 комплексни мерки за повишаване безопасността на пътя. Това съобщиха премиерът и министри след съвещанието, посветено на борбата срещу войната по пътищата. Срещата беше инициирана от премиера Росен Желязков след жестоката катастрофа, при която загина 12-годишната Сияна.

Регионалният министър Иван Иванов обяви, че той и Агенция "Пътна инфраструктура" са поели ангажимент до края на юни да бъде пуснат нов лот от автомагистрала "Хемус", както и пътната отсечка между Ботевград и Мездра. Така ще се облекчи трафикът за тежкотоварните автомобили.

"Важното е, че се работи, лошото е, че попълваме празнини, наваксваме безвремие. Ако не беше забавено и буквално спряно строителството на "Хемус" и на пътя "Ботевград - Мездра", трафикът нямаше да се пренасочва оттам (отсечката, на която загина Сияна - бел. ред.)", заяви Иван Иванов.

Транспортният министър Гроздан Караджов заяви, че целта на 37-те мерки е да се постигне 20% намаление на загиналите по пътищата. Част от мерките предвиждат:

  • едновременно установяване, наказване и връчване на наказателно постановление на нарушителите. Така ще се избегне издирване и укриване на извършителите.

  • повишаване на контрола при превоза на деца и ученици. За целта ще се въведат технически пособия, които да не допускат стартиране на двигателя, ако водачът е употребил алкохол или наркотици. Гроздан Караджов обясни, че това са устройства, които с разпознаване на лицето на шофьора ще взимат и тест за алкохол и наркотици.

  • използване на автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, на държавните институции възможни на базата на техните данни да се издават и връчват наказателни постановления.

"Когато личната идентификация стане възможна по електронен път с новите лични карти, постановленията ще се връчат и по електронен път", каза Гроздан Караджов.

  • предвижда се създаване на орган, който да разследва тежките автотранспортни произшествия.

  • по-ясно разпределение на средства от фонда за безопасност на движението по пътищата. Парите ще отиват както към общините, така и към централната администрация, но ще бъдат насочени единствено към подобряването на пътната безопасност.

Премиерът Росен Желязков обяви, че системите на НАП, "Митниците", "Гранична полиция", толуправлението и АПИ ще бъдат свързани, за да могат институциите да споделят информация помежду си.

"Правителството няма да носи отговорност за действията и бездействията на предходните правителства. Ние ще поемем ясна политическа отговорност за действията, които ще представим на обществеността", заяви той.

Списък с проблемни пътни участъци, подлежащи на ремонт, ще бъде пуснат в публичното пространство.

"Нашето желание е да бъде упражняван граждански контрол върху тяхното изпълнение, ще бъдат обезпечени от държавния бюджет (...) Ще ангажираме отговорни лица, срокове и средства за контрол по разходването на публичните ресурси. Ще използваме сключените договори за поддръжка на пътната инфраструктура, по които не е предприемано почти нищо от 2022 г. Но ние ще посочим срока, обектите и няма да пестим ресурси за това", заяви Росен Желязков.

"Колегите, които представляват гражданския спектър, ще бъдат ангажирани съобразно своята експертиза да контролират изпълнението и да посочват както предимствата, така и недостатъците в изпълнението на предвидените мероприятия. Това ще бъде една значителна, но важна инвестиция в осигуряването на пътната безопасност. Имам ясни разчети за срока и ясни министри, ангажирани с този процес".

До средата на годината ще бъде въведен контрол на скоростта на база работата на видеонаблюдението на толсистемата, каза още премиерът.

Държавата има два основни приоритета - стабилизирането на публичните финанси и еврозоната, каза още премиерът.

"Осигуряване на стабилни публични финанси, като един от основните източници за това е дейността по управлението на ресурсите от транзитния трафик, трафика в страната, по-добрата събираемост и по-доброто функциониране на отделните контролни органи на пътя".

Еврозоната не е самоцел, категоричен е Желязков.

"Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката и всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди левове, които не са заплатили своите данъци. Това е много ясен подход, че нашата държава ще бъде светла европейска държава".

Сред участниците в срещата в Министерския съвет бяха министърът на правосъдието Георги Георгиев, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, министърът на финансите Теменужка Петкова, Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството, председателят на Управителния съвет на Агенцията "Пътна инфраструктура" Йордан Вълчев, Малина Крумова, председател на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", както и близки на загинали при пътнотранспортни произшествия.

Снимки: Десислава Кулелиева, БНТ

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?