Никола Меицов завърши осми в турнир на сабя за кадети в Будапеща

Николай-Томас Георгиев също игра силно и влезе сред първите 16 в състезанието, в което взеха участие 291 фехтовачи.

Никола Меицов
Снимка: БФ Фехтовка
18:22, 14.10.2024
Чете се за: 03:57 мин.

Никола Меицов завърши на осмо място в турнира на сабя кадети в Будапеща, валиден за Европейската купа. В състезанието участваха 291 фехтовачи, сред които и 18 българи. Николай-Томас Георгиев също игра силно и влезе сред първите 16.

Меицов излезе от групите с 4 победи и 2 загуби. В елиминациите той победи Кинг Леунг Куок от Хонконг с 15:11, Юрий Кулеша от Украйна с 15:9 и Тервел Касабов с 15:11. В двубоя за място сред най-добрите 16 българинът се наложи над Дивин Антъни от САЩ с 15:12, а в срещата за място в топ 8 победи и сънародника си Николай-Томас Георгиев с 15:13. В двубоя за място на полуфиналите сабльорът ни отстъпи пред Джиайн Джу от САЩ с 10:15 и се нареди на 8 място в крайното класиране.

Георгиев също влезе сред най-добрите 16, като завърши на 14 място. В групите той записа 5 победи и 1 загуба. В директните елиминации отстрани Дамян Палковски от Полша с 15:5, Евангелос Кутлас от Гърция с 15:9 и Хуба Счереди от Унгария с 15:12. В двубоя за място сред най-добрите 16 българинът победи Итън Ким от САЩ с 15:3, а в срещата за място в топ 8 отстъпи пред Никола Меицов с 13:15.

Сред най-добрите 64 влезе и Тервел Касабов, който завърши турнира на 34 място.

В индивидуалната надпревара на кадетките се включиха 22 българки. С най-добро класиране състезанието приключи Ралица Гаджева, която завърши на 22 място от 239 фехтовачки. Сабльорката ни излезе от групите с 5 победи и 1 загуба. В директните елиминации тя победи в срещата за място сред най-добрите 64 Оливия Дворник от Полша с 15:2. В следващия двубой сабльорката ни отстрани Наталия Биенчак от Полша с 15:6, а в срещата за място сред най-добрите 16 отстъпи пред Кейтлин Со от САЩ с 12:15, като зае 22 място в крайното класиране.

Сред най-добрите 128 се класираха още шест българки: Мая Антонова е 83-а, Николета Добрева е 84-та, Ива Власева е 90-та, Елия Бърдарова е 99-та, Мина Георгиева е 126-та, а Диана Нейчева е 127-ма.

В отборната надпревара на кадетите първият тим на България в състав Николай-Томас Георгиев, Тервел Касабов, Никола Меицов и Виктор Илиев се класира на 9 място от 54 отбора.

Третият отбор на България (Никола Миланов, Димитър Тончев, Тодор Стефанов) завърши на 36 място, а вторият отбор на България (Константин Атанасов, Деян Господинов, Никола Иванов, Максим Радев) се класира 37-ми. Четвъртият отбор на България (Никола Кирков, Преслав Андреев, Никита Бонев, Георги Нанчев) е 40-ти, а петият ни отбор (Веселин Вълев, Николай Михайлов, Ангел Дочев) завърши 52-ри.

При кадетките за разпределението на отборните медали се бориха 47 тима от 13 държави. От петте български отбора най-добро класиране записа първият ни отбор в състав Мая Антонова, Ралица Гаджева, Ива Власева и Николета Добрева, който завърши на 20 място. Вторият ни тим (Мина Георгиева, Теодора Янкова, Диана Нейчева, Елиа Бърдарова) се класира 25-ти, а четвъртият ни отбор (Моника Николова, Ева Атанасова, Михаела Генова, Доротея Апостолова) е 32-ри.