Според предварителен анализ на "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" очакванията за купен и контролиран вот на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври, са от порядъка на 10%. Това заяви пред журналисти Николай Денков във връзка с призива на президента Румен Радев МВР и служебното правителство да дадат убедителни отговори на въпросите, свързани с купуването на гласове.
"Напълно се присъединявам, защото вчера бях в Шумен и чух покъртителни истории за това какво се е случило. Действително такова нещо досега не е имало, не говоря само за купен вот, говоря за контролиран вот, за натиск към кметове, купуване на секционни комисии. Това са неща, които може и да се случвали преди, но в такъв мащаб не са били. В момента правим анализ и оценка в какъв порядък е този купен вот – предварително това, което очакваме, е да излезе вероятно около 10%", заяви Денков.
Според него друг е въпросът какво може да се докаже в момента.
"МВР трябва да разследва, да има разработки, да бъдат вкарани в досъдебни производства и в присъди", добави той.
Относно евентуално касиране на изборите Николай Денков припомни, че това се прави само от Конституционния съд и той трябва да има достатъчно сериозни основания, за да може да го направи. По думите му МВР е разследващият орган.
"Трябва да видим те какво могат да извадят, какво може да излезе от съответното видеонаблюдение. Видяхте този скандален запис, сигурни сме, че това не е единственият случай, така че трябва да се прегледат и тези видеозаписи, за да се види за какво има директни доказателства", добави Денков.
"Ние не можем да си затваряме очите – това е не просто скандално, то е и опасно за демокрацията в България. В основата на всяка една демокрация са изборите и ако те не са честни, няма демокрация", категоричен е Денков.