Нов орган, който да се занимава само с корупцията по високите етажи на властта предвижда нов антикорупционен закон, изготвен от Министерството на правосъдието.
Предлага се органът да се нарича Комисия за противодействие на корупцията, да има разследващи функции и да може да обжалва откази на прокуратурата за образуване на дела.
Предвиждат се промени и в състава на комисията, а именно двама от членовете на комисията да бъдат избирани от парламента, един да бъде назначаван от президента и по един член да избират върховните съдилища.
Председателят ще се избра на ротационен принцип като всеки от петимата ще председателства комисията за по една година. Предложенията са част от проектозакон, който ще бъде публикуван за обществено обсъждане.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube
Конституционният съд обяви за противоконституционно решението за присъединяване към Съвета за мира
По-малко от 52 евро глоба след смъртта на 6-годишния Ангел в зъболекарски кабинет
Проверяват случай на осъждан за педофилия мъж, назначен като охранител в училище
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)