ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Нови авиолинии от летище Варна разкриват през тази година

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Петър Дойкински
A+ A-
Чете се за: 03:37 мин.
У нас

От аеропорта отчитат над 16% спад на обслужените пътници за миналата година

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: Архив
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Летище Варна отчита над 16% спад на обслужените пътници за миналата година в сравнение с 2023-та, което означава 300 000 пасажери по-малко. Това се дължи на сложната геополитическа обстановка в световен мащаб и проблеми с флотилията на авиокомпаниите. Очакванията са през настоящата година да има голямо увеличение на полетите от и до Варна. Разкриват се и нови маршрути до Близкия изток и Скандинавските страни.

      Спадът в броя на пътниците на летище Варна се дължи до голяма степен и на спрените полети от Израел. Те ще бъдат възобновени от средата на април.

      Франк Кванте, изп. директор на летище Варна: "Това е много важен пазар за нас, който страдаше от геополитическите нагласи. Имаме важно споразумение и това отваря нови врати за по-добър трафик оттам. Нека да видим и какво господин Тръмп ще донесе на света. Възможно е да бъде разрешен и спорът в Украйна през тази година. Кой знае?"

      Миналата година е била трудна както за летищата, така и за авиокомпаниите, които е трябвало да разрешават сериозни проблеми с капацитета на своите флотилии.

      Деница Милосавлевич, началник на Отдел “Авиационно бизнес развитие”, летище Варна: "Необходимост от ремонти и съответно не можеха да разполагат с цялата налична флотилия. Също така до известна степен и забавяне на доставката на нови самолети."

      Очакванията за този сезон са по-оптимистични, след като един от нискотарифните превозвачи ще базира втори самолет на летище Варна. Оперираните маршрути пък се увеличават от 8 на 13. Сред новите дестинации е Абу Даби. Полетите от Варна до Обединените арабски емирства започват от 31 март и ще се изпълняват целогодишно 3 пъти в седмицата.

      Деница Милосавлевич: "От години работим заедно с местни партньори в туристически бизнес за развитието на тези пазари от Близкия изток. Не само Обединените арабски емирства, но Кувейт, Саудитска Арабия и други."

      Очакванията са през това лято по Северното Черноморие да почиват повече немски туристи. Полети от и до Варна ще има от 7 големите градове в Германия. През летния сезон се открива и още една нова дестинация.

      Деница Милосавлевич: "В края на юни, на 26 юни за първи път започват сезонни полети, редовни от Копенхаген със Скандинавските авиолинии, което досега не се е случвало."

      Увеличаването на броя на полетите се дължи на съвместната работа между концесионера на летището и Министерството на туризма.

      Франк Кванте: "Вече има редовно правителство в България. Ще се свържем с тях незабавно и разчитаме на добро сътрудничество."

      Увеличават се и чартърите от Варна към популярни туристически дестинации, като Турция, Египет и Тунис. Заради натовареността през летния сезон, концесионерът на двете морски летища във Варна и Бургас планира да наеме повече от 650 сезонни работници.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?