Общините са заложник на неприетия бюджет за 2025 - това каза в студиото на "Денят започва" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Силвия Георгиева.
Случва се за трети пореден път, обясни тя, но за първи път няма приет и удължителен закон. Досега на общините са изплатени само 50% от необходимите средства. Ако не се получат и останалите, има опасност много хора да останат без заплати, добави Георгиева и поясни:
"Ясно искаме да кажем, че имаме съществени проблеми. На 6 януари общините получиха едва 50% от дължимите средства, с които разплащаме възнагражденията на учители, социални работници, медицински сестри в кабинети, културните институции и общинската администрация. В числа означава, че вместо 700 млн. лева сме получили 350 млн. Нямаме яснота кога ще получим останалата част от дължимата субсидия."
Вижте целия разговор във видеото
20-годишен предизвика катастрофа с три коли в Разград, преминал на червен светофар
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели
Безводието в страната: Работна среща в Министерския съвет обсъжда проблема
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района