Оливер Цайдлер спечели титлата на скиф на олимпийския турнир по гребане

Стартът на състезанието беше отложен с час, тъй като един от участниците в големия финал попадна в задръстване в Париж и пристигна на гребния канал във Вер-сюр-Марн с голямо закъснение.

13:17, 03.08.2024

Световният и европейски шампион Оливер Цайдлер (Германия) спечели безапелационно титлата на скиф на олимпийския турнир по гребане в Париж.

Цайдлер беше най-бърз във финала с 6:37.57 минути. Той поведе от началото и поддържаше страхотно темпо, като не даде шансове на конкурентите си. В крайна сметка германецът финишира убедително на първото място, като остана на 1.8 секунди от олимпийския рекорд, който постави в полуфиналите на 1 август.

Беларусинът Яухени Залати, който се състезава като неутрален спортист, направи страхотни последни метри и от шестата позиция се придвижи на второ място, финиширайки за 6:42.96 минути, за да запише най-големия успех в кариерата си.

Световният вицешампион Симон ван Дорп (Нидерландия), който се движеше втори почти по цялата дистанция, в крайна сметка трябваше да се задоволи с бронза с време 6:44.72 минути.

Защитаващият титлата си от Токио 2020 Стефанос Дускос (Гърция) остана на последното шесто място с 7:02.05 минути, след като се движеше трети в средата на трасето, но в края загуби сили и беше изпреварен от всичките си конкуренти.

Българинът Кристиан Василев завърши втори във Финал С, което му отреди 14-ото място в подреждането.