Интензивен е трафикът през граничния пункт "Дунав мост" при Русе. Освен вече традиционните опашки от камиони от вчера следобед, се образуват и колони от леки коли с румънска регистрация, които пътуват към курортите в България, Турция и Гърция.
На граничния пункт в Русе леките автомобили се обработват на три гишета. Въпреки това има опашки, а не всички туристи са подготвени за чакането. Емануел Стойнеску пътува за София, където с приятели ще посрещнат Великден.
Емануел Стойнеску: "Доста дълго чакахме на границата. Ние сме тук от половин час. Не е никак приятно".
Рашид Солтанов често пътува между Грузия и Турция. Казва, че най-много чака по българо-румънската граница, особено по време на празници:
"Преди една година се минаваше нормално. Сега е голямо натоварването. Не знам организацията ли е лоша, или заради контрола на паспортите – много чакаме, образува се тапа".
Допълнително напрежение и трудности за придвижването в района създават и традиционните опашки от тирове, някои от които чакат по едно денонощие.
Тимофей Далецкий – шофьор на камион: "По празниците трафикът става по-голям. Всеки се прибира вкъщи. Или заминава на почивка, на гости. По принцип е хубаво да има паркинг. Нима трябва да стоим тук, да живеем на пътя – няма тоалетна, и боклуци".
В района вече се изграждат два буферни паркинга, които ще могат да поберат до 750 камиона. Първият от тях трябва да заработи до края на май.
"Това, което искаме, е създаване на единна система. Тировете да влизат на паркингите и да получават номер. След това система да има изградена с "Гранична полиция", да се подвеждат към границата само толкова броя камиони, колкото могат да преминат границата", заяви Пенчо Милков – кмет на Община Русе.
През почивните дни ще има допълнителни екипи на полицията, които ще осигуряват реда в района на граничния пункт.
Репортер: Даниела Василева
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Трагедията в хижа "Петрохан": Установени са следи от куршуми в главите на тримата убити
След колективни оставки – децата със спешни хирургични случаи във Варна ще се лекуват в други болници
Адв. Мария Петрова: Предполага се камерите с охранителна цел да са извън обектите и да имат съответните стикери
Прокуратурата разследва изтичането на видеа от процедури по лазерна епилация в Бургас
Президентът Илияна Йотова пред ПП-ДБ: Трябва да отговорим на очакванията на българските граждани
Президентът Йотова пред ГЕРБ-СДС: Предстоят ни трудни моменти, но целта ни е обща – прозрачни и честни избори
Правната комисия в НС реши: Секциите в страните извън ЕС се ограничават до 20