Очакваме народните представители да изберат председател на Народното събрание, да излъчи редовен кабинет и да гласува редовен актуален бюджет. Работодателите предлагат увеличаване на ДДС, намаляване на разходите и непопулярните мерки в сферата на енергетиката, здравеопазването и пенсионната система. В студиото на “Денят започва” публичните финанси и състоянието на българската икономика коментира Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
“Бюджетът е средството за постигане на цели и е важно какви са те. Според нас, националните приоритети следва да бъдат членство до края на годината в Шенген, в еврозоната от януари 2025 г. и в ОИСР през 2026 година. Бюджетът, който предстои да бъде изготвен, прегледан и одобрен от парламента, би следвало да е подчинен на тези цели”, заяви той.
Според него “тласкани от популизъм и предизборни агитации, в предходните два парламента народните представители приеха такива закони и решения, които в момента създават много тежка ситуация”.
“Ако нищо не се промени, ние ще имаме бюджетен дефицит от порядъка на 7%. Ако нищо не променим, ще имаме такива дефицити и през следващите 5 - 6 години”, отбеляза Велев и допълни: “Грубо при 200 млрд. БВП това прави 6 млрд. дефицит, а той е 12 млрд. За да постигнем 3% дефицит, трябва да постигнем двойно по-голям БВП, а това няма как да стане в близките 5 - 6 години.”
Вижте целия разговор във видеото
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube