Оскар Пиастри спечели Гран при на Азербайджан във Формула 1

Карлос Сайнс и Серхио Перес се удариха и състезанието приключи с кола за сигурност.

Оскар Пиастри
15:56, 15.09.2024
Чете се за: 03:10 мин.

Пилотът на Макларън Оскар Пиастри от Австралия спечели Гран при на Азербайджан по улиците на Баку. Втори остана Шарл Льоклер (Монако, Ферари), а на трета позиция завърши британецът Джордж Ръсел с Мерцедес.

Обиколка преди края се удариха в борба за третото място Карлос Сайнс (Испания, Ферари) и Серхио Перес (Мексико, Ред Бул). Ландо Норис (Великобритания, Макларън), започнал от 15-о място, финишира четвърти, като изпревари световния шампион Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул), останал пети.

На старта започналият от първа позиция Шарл Льоклер удържа атаката на австралиеца Оскар Пиастри с Макларън и влезе първи в завоя, докато двата болида на Ред Бул - Серхио Перес и Макс Верстапен спечелиха по една позиция.

Британецът Ландо Норис с Макларън, който стартира 15-и, спечели три позиции още след първите две обиколки, а бързо спечели още две и влезе в зоната на точките.

Още в началото на състезанието седемкратният световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания) с Мерцедес премина 100 000 км в кариерата си по пистите на Формула 1.

В 20-ата обиколка в Баку Оскар Пиастри направи смел ход, като в един от завоите влезе от вътрешната страна, изпревари Льоклер и поведе в класирането.

В 38-ата обиколка Ландо Норис най-после също влезе в бокса и излезе от пето на седмо място - непосредствено зад конкурента си Макс Верстапен.

Две завъртания преди края Ландо Норис изпревари Верстапен на права отсечка, което си беше явна демонстрация на по-добрата кола на Макларън.

В предпоследната обиколка на състезанието Карлос Сайнс с Ферари изпревари Передс за третата позиция, но след това мексиканският пилот се заби в болида му и двете коли се удариха в предпазната стена и приключиха участието си.

На пистата се появи кола за сигурност и в последната обиколка пилотите завършиха по реда си, като Оскар Пиастри спечели състезанието пред Шарл Льоклер и Джордж Ръсел, които завършиха на подиума. Ландо Норис финишира четвърти пред Макс Верстапен.

В зоната на точките завършиха още шестият Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин), седмият Александър Албън (Тайланд, Уилямс), осмият Франко Колапинто (Аржентина, Уилямс), деветият Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) и десетият Оливър Бирмън (Великобритания, Ферари).