Концертът привлече рекордна публика от над 2 милиона души
Бразилската полиция е осуетила бомбен атентат срещу вчерашния концерт на Лейди Гага на плажа Копакабана в Рио де Жанейро, привлякъл рекордна публика от над 2 милиона души, предаде Ройтерс.
Органите на реда в щата Рио де Жанейро, които са предприели операцията в сътрудничество с министерството на правосъдието, обявиха, че заговорът е бил организиран от група, насаждаща омраза и радикализация сред тийнейджърите, включително чрез пропагандиране на самонараняване и насилствено съдържание като форма на социална принадлежност.
Според общината в Рио на концерта на американската поп звезда са присъствали 2,1 млн. души.
"Заподозрените са набирали участници, включително непълнолетни лица, за да извършат координирани нападения със самоделни взривни устройства и коктейли "Молотов", посочи бразилската полиция.
Правосъдното министерство съобщи, че вербовчиците са се представяли като членове на глобалния фен клуб на Лейди Гага "Малките чудовища" (Little Monsters).
Акцията по задържането на лицата е предприета въз основа на сведения, получени чрез Лабораторията за кибероперации след сигнал от разузнавателния отдел на щатската полиция в Рио, който е попаднал на клетки в дигиталното пространство, приканващи подрастващите към насилие чрез кодиран език и екстремистка символика.
Човек, посочен като тартор на групата, е арестуван в южния щат Рио Гранди до Сул за незаконно притежание на оръжие, а тийнейджър в Рио де Жанейро е задържан за съхранение на детска порнография.
Властите са изпълнили над десет заповеди за претърсване и конфискация в щатите Рио де Жанейро, Мато Гросо до Сул, Рио Гранди до Сул и Сао Пауло.
ЕК размрази 370 млн. евро по ПВУ, спрени заради реформата на антикорупционния орган и функциите на главния прокурор
Преговорите за мир между Украйна и Русия – основна тема на неформалната среща на външните министри от ЕС в Кипър
Футбол или бизнес? Разследват ФИФА за космическите цени на билетите за Световното първенство
Разпит на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн доведе до политически престрелки
Делян Пеевски за разпита на кмета на Кърджали: Огромен скандал и полицейско насилие