Надяваме се това споразумение да бъде начало на мир и да продължат разговорите и преговорите за постигане на мир в района на Близкия изток. Това каза в ефира на "Още от деня" палестинският посланик у нас Насри Халил Салим Абу Джейш.
"Ние като палестинци гледаме на примирието като примирие, което ще защити нашия народ", посочи той.
Посланик Насри Халил Салим Абу Джейш коментира и темата за отношенията Израел-Палестина.
"Това, което стана на 7 октомври 2023 г., ние не го защитаваме. "Хамас" не постигна целите си, но и Израел не постигна целите си", каза той.
"Прекратяването на окупацията на Палестина ще създаде условия за мир, а без да бъде прекратена окупацията , няма да има възможност за мир", посочи посланикът на Палестина у нас.
"Несъмнено Израел си дава сметка, че наличието на връзка между Западния бряг и ивицата Газа, би означавало създаване на Палестинска държава", добави той.
По думите му предложението на Блинкен е добро, но САЩ и новата администрация на Тръмп, ЕС и светът трябва да принудят Израел да спази международната законност.
"Надяваме се Тръмп да дойде и да сложи край на този конфликт", каза още той.
Вижте целия разговор във видеото.
Правителството оттегля предложението до НС за избор на председател на ДАНС
Дебатите за Съвета за мир на Тръмп продължават – Николай Младенов вижда шанс за българска експертиза в Газа