ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Четирима са задържани за побоя над директора на полицията...
Чете се за: 04:37 мин.
Модната легенда Джорджо Армани почина на 91 години
Чете се за: 01:45 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Папа Франциск представи първия кардинал афроамериканец

bnt avatar logo от БНТ , Източник: БГНЕС
A+ A-
Чете се за: 00:40 мин.
По света
папа франциск представи първия кардинал афроамериканец
Снимка: Архив/БГНЕС

Папа Франциск назначи 13 нови кардинали, включително архиепископа на Вашингтон, Уилтън Грегъри. 73-годишният мъж ще бъде първият афроамерикански архиепископ.

В съобщение от прозореца с изглед към площад "Свети Петър" папата каза, че 13-те кардинали ще бъдат официално издигнати до новия си статут на церемония на 28 ноември.

Изборът на Грегъри беше похвален от защитниците на ЛГБТ общностите в САЩ, след като папата изрази подкрепа за гражданските съюзи между гей двойки. В началото на кариерата си, когато Грегъри ръководеше епархията на Атланта, той написа положителна статия за разговорите си с католически родители на деца от ЛГБТ.

Сред другите нови кардинали са дългогодишният папски проповедник във Ватикана, италианският преподобни Раниеро Канталамеса, архиепископът от Кигали Антоан Камбанда, архиепископът на Капис Хосе Феурте Адвинкула и архиепископът от Сантяго Челестино Аос. Друг екзалтиран францисканец е монахът Мауро Гамбети, който отговаря за Светия манастир в Асизи.

Грегъри беше избран от папа Франциск миналата година за ръководител на престижна епархия в столицата на САЩ. Три пъти е бил ръководител на Американската епископска конференция.

Девет от новите кардинали са на възраст под 80 години и имат право да се състезават за следващ папа.

Свързани статии:

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?