Почина олимпийският шампион Силвестър Чолани

почина дизайнерът нино черути
12:03, 25.01.2022

Олимпийският шампион по спортна гимнастика Силвестър Чолани почина, след като не успя да се пребори с последствията след заразяване с COVID-19.

Унгарските власти съобщиха за кончината на състезателя, който беше сред конкурентите на Йордан Йовчев, в понеделник. 51-годишният бивш гимнастик беше хоспитализиран през декември.

Според информациите, той е бил няколко седмици на белодробна вентилация преди смъртта си. Чолани имаше редица публикации във Фейсбук срещу ваксинациите, преди да се зарази с вируса.

Вестник "Blikk" информира, че наскоро той е бил ваксиниран, за да продължи да работи като треньор по гимнастика. Заразяването му се е случило само няколко дни след ваксината.

"С дълбока тъга ви информираме за смъртта на Силвестър Чолани", написаха от Унгарския олимпийски комитет.

Чолани спечели сребро на халки на Олимпийските игри в Атланта през 1996 година, а четири години по-късно взе златото в Сидни. Той спечели златния медал, изпреварвайки Димостенис Тамбакос и Йордан Йовчев.

Силвестър Чолани е европейски шампион през 1998 година, като спечели злато и на Световното първенство през 2002 година в Дебрецен.

България и РСМ подписаха три меморандума след съвместното заседание на правителствата