Акцентите на заседанието са отбрана, войната в Украйна, миграция и бюджет на ЕС за следващите години
This is a modal window.
Лидерите на страните от ЕС се срещат днес и утре в Брюксел, за да обсъждат европейската отбрана, подкрепата за Украйна, конкурентоспособността и следващата многогодишна финансова рамка на общността.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутереш е поканен на работен обяд с европейските държавни и правителствени ръководители, а украинският президент Володимир Зеленски ще се включи в дебатите през видеовръзка.
България ще бъде представена от премиера Росен Желязков.
Очаква се европейските лидери да обсъдят представената от Еврокомисията вчера "Бяла книга за отбраната", която съдържа планове за бързо превъоръжаване на Европа чрез съвместни военни поръчки и проекти. Дебатът за отбраната ще бъде свързан с въпросите за нейното финансиране и конкурентоспособността на европейската икономика. Миграцията също ще бъде част от дневния ред на срещата. Европейските лидери ще обсъдят и ситуацията в Близкия изток, включително последните израелски бомбардировки срещу Газа, при които загина и български гражданин, работещ за ООН.