Съставът на българската делегация за 29-ата Конференция по изменение на климата, която ще се проведе от 11 до 22 ноември в Баку, Азербайджан одобри служебният кабинет.
Делегацията ще бъде ръководена от държавния глава Румен Радев.
Очаква се страните по Рамковата конвенция на ООН да продължат усилията за ускоряване на действията за адаптация към изменението на климата и постигане на напредък в изпълнение на целите, приети в Споразумението от Париж. Фокусът на конференцията тази година ще бъде договарянето на нова глобална финансова цел за климата, която да адресира нуждите от инвестиции в нисковъглеродно развитие, с фокус върху най-уязвимите към изменението на климата държави, посочват от правителствената информационна служба.
След официалното откриване на конференцията на 11 ноември, на 12 - 13 ноември 2024 г. ще се проведе Среща на върха за климатично действие, на която България ще бъде представена на най-високо равнище от президента на България Румен Радев. В рамките на конференцията се планират редица събития на българския павилион на СОР29, които ще затвърдят активната роля на държавата ни в международната климатична дипломация.
"Нивата на парникови газове в атмосферата достигнаха рекордна стойност през 2023 г. и това обрича планетата на повишаващи се температури в предстоящите години", съобщи Световната метеорологична организация на ООН.
Въглеродният диоксид се натрупва в атмосферата по-бързо откогато и да било досега в историята, като нивата му са се увеличили с над десет на сто само за две десетилетия, се посочва в годишния доклад на Световната метеорологична организация за парниковите газове, данни от който са публикувани в прессъобщение на сайта на организацията.
Велислав Величков: Не е нормално депутати да имат охрана от НСО с години без ясни мотиви
ГЕРБ: Решението България да не се присъедини към трибунала за агресията срещу Украйна е политическа грешка
Петър Волгин, евродепутат: Засега е трудно да определим какво точно е "Прогресивна България"
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“