Ако се изградят ветропаркове в Черно море, рибата ще избяга навътре в морето и поминъкът ни ще бъде застрашен. Това каза председателят на Рибарското сдружение “Черноморски изгрев” Емил Милев. Той е комуникирал със свои колеги в Европа, които твърдят, че в Северно море заради ветропарковете са изчезнали китоподобните и делфините.
Сдружението на Емил Милев и колегите му рибари от Варна са категорични, че в никакъв случай не бива да се изграждат ветропаркове в Черно море, защото така ще се отнеме 20% от територията за риболов. Проблем били не само перките, но и кабелите, които ще ги свързват с брега.
Според депутата от “Възраждане” Коста Стоянов, с изграждането на ветропаркове в Черно море ще се промени климатът край брега. Ще изчезнат и много от птиците. Стоянов твърди, че вече има обещание за изкупуване на тока от ветрогенераторите в Черно море. Изкупната цена щяла да бъде 160 лева на мегаватчас.
Утре в София ще се проведе кръгла маса по темата, като варненските рибари са заявили участие.
Автор: Деян Михайлов
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Лидерите от Е5: Нашите държави ще защитават европейското и трансатлантическото единство
Две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едно от тях загинаха при тежка катастрофа на АМ "Тракия"