Съхраняването на потенциала на транспортните коридори в Източна Европа и предприемането на мерки войната в Украйна да не доведе до хуманитарна криза в страната и съседните на Европейския съюз региони обсъдиха в телефонен разговор президентите на България и Румъния Румен Радев и Клаус Йоханис.
Украйна е един от най-големите износители на зърнени храни от Европа и блокирането на нейните пристанища затруднява износа, което създава риск от продоволствена криза в редица страни, бе подчертано по време на разговора.
Обща бе позицията, че страните от Европейския съюз следва да обединят усилията си за оказване на помощ за милионите бежанци от военните действия. Недопускането на хуманитарна криза в Украйна изисква и създаването на условия за непрекъсване на хуманитарната подкрепа и на вноса на стоки от първа необходимост, бе посочено още по време на разговора.
Президентът Радев отправи покана към своя румънски колега Клаус Йоханис да посети страната ни в удобно за него време.
Правителството оттегля предложението до НС за избор на председател на ДАНС
Дебатите за Съвета за мир на Тръмп продължават – Николай Младенов вижда шанс за българска експертиза в Газа