11 центъра за резидентна грижа за хора с психични проблеми ще бъдат изградени в столицата до няколко години. Това е една от мерките за осигуряване на грижа на хора в уязвимо положение, които бяха обсъждани днес от различни експерти в Столичната община.
Центровете ще са от резидентен тип и ще разполагат с медицински сестри, психолози, психиатри, социални работници и др. специалисти. Според експертите липсата на персонал е основно предизвикателство. Целта на създаването им е да бъде осигурена комплексна грижа за хора с психични заболявания или умствена изостаналост за дълъг период от време.
През 2025 г. Столичната община и Българската академия на науките ще извършат преброяване на бездомните хора в София. Ще бъде изготвена статистика колко от тях са с психични проблеми, колко са със зависимости, колко от тях имат имот.
В момента в центровете за временно настаняване има 510 места, като не всички са заети, а освен това има възможност да се осигурят и допълнителни места при нужда, заяви зам. - кметът на общината Надежда Бачева.
Започва проверка по случая със скачащите деца от 13-метров мост над Струма
Огромен пожар унищожи ферма със 150 животни в село Мендово, щетите са за над 30 000 евро