В Клисура днес е кулминацията на проявите, посветени на 149-годишнината от Априлското въстание. По традиция в града се възпроизвеждат моменти от въстанието. Тази година в организацията не участват членовете на Национално дружество "Традиция" и Регионалния клон "Клисура".

Клисура въстава втора след Копривщица и пада първа в боя с башибозуците на Тосун бей. Градът дава около 400 жертви. Изпепелени са всички 800 къщи.

В града на Боримечката по традиция и тази година се пресъздават героичните събития. Самодейци от различни родолюбиви организации в страната и съседните населени места разиграват основните моменти от избухването на Априлското въстание - как Никола Караджов носи кървавото писмо от Тодор Каблешков, с което се обявява началото на бунта. В ролята на Боримечката е Стефан Желязков, който участва от 15 години във възстановката.

След обявяване на въстанието участниците във възстановката ще се отправят към паметника на Боримечката, където отново ще гръмне черешовото топче.

Вижте повече в прякото включване на Станислава Христозова
Най-високото виенско колело у нас беше открито в Княжеската градина в София (СНИМКИ)
Пикниците под цъфтящите вишни в Япония – между традицията и растящите цени (СНИМКИ)
Православният свят отбелязва Цветница – празник на вярата, надеждата и смирението
Експлозиви са открити край "Турски поток" в Сърбия, прекъсване би оставило Унгария без газ