Новиков бе безупречен през цялата схватка с иранския борец Алиреза Мохмадипиани.

семен новиков донесе първа олимпийска титла българия париж
21:30, 08.08.2024 (обновена)
Париж 2024

Семен Новиков спечели златото във финала на олимпийския турнир по класическа борба в категория до 87 килограма. Българският национал победи категорично с 7:0 световния вицешампион в категория до 82 килограма Алиреза Мохмадипиани (Иран).

За последно България имаше олимпийски шампион в класическата борба в Сидни 2020, когато Армен Назарян спечели злато при 58-килограмовите.

Новиков бе безупречен през цялата схватка с иранския борец. Активността на българския национал бе оценена от съдиите и той получи възможност да атакува два пъти от партер, като при първия пренесе Мохмадипиани за 3:0, а при втория добави още една точка. Новиков се сдоби с контрол, който не изпусна до края. Той изнесе три пъти съперника извън тепиха за още три точки, оформяйки крайното 7:0 и първа титла за българските борци от 24 години насам.

Армен Назарян изгледа схватката на Новиков от трибуните на залата в Париж.

Париж 2024: Таекуондо, Кимия Ализаде - четвъртфинал, 57 кг (ВИДЕО)