Семен Новиков с победа на олимпийския турнир по борба

26-годишният Новиков надделя с 5:1 точки в олимпийския си дебют над европейския първенец от Будапеща 2022 и световен вицешампион от Белград 2022 Турпал Али Бисултанов (Дания) и се класира за четвъртфиналите в категория до 87 килограма.

Семен Новиков
Снимка: Startphoto.bg
13:32, 07.08.2024

Семен Новиков постигна първата победа за България на олимпийския турнир по класическа борба на Игрите в Париж.

Той е европейски шампион от Рим 2020, но тогава се състезава за родината си Украйна. След като взе българско гражданство през миналата година, Новиков стигна до бронз на Световното първенство в Белград и на Европейския шампионат в Загреб.

Бисултанов водеше след първата част с точка, присъдена заради пасивност на съперника. Новиков изравни малко след почивката, след като датчанинът беше поставен в партер по същата причина. Българският национал, обаче, се възползва от ситуацията, направи хубав захват и успя на два пъти поред да пренесе противника, което му осигури и крайната победа.

Българските състезатели досега имаха три загуби в три мача на олимпийския турнир при класиците. Кирил Милов претърпя поражение в първия кръг при най-тежките до 130 килограма, а след това беше елиминиран на старта и в репешажите за бронза. Айк Мнацаканян отпадна на осминафиналите при 77-килограмовите след загуба от Санан Сулейманов (Азербайджан).