Специалисти от Военномедицинска академия (ВМА), част от екипа на проф. Никола Владов, извършиха вчера чернодробна трансплантация на 31-годишна жена, съобщиха от болницата. Донорът също е жена – на 48 години.
"Операцията протече добре, в момента пациентката е в стабилно състояние, екстубирана, контактна и адекватна", коментира проф. Васил Михайлов, ръководител на трансплантационния екип.
До извършването на сложната интервенция се стигна след донорска ситуация в УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив. Органната експлантация е направена от екип, начело с д-р Цветан Тричков.
Ръководството на ВМА изказва своята изключителна признателност към близките на донора, които в един от най-тежките моменти в живота си намират сили и великодушие да дадат живот. Признателност за професионализма на специалистите от ВМА, ангажирани на всички етапи, както и към ИА „Медицински надзор“ и медиците от УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив за отличната координация при реализирането на процеса.
С извършването на тази трансплантация и благодарение на опита, високата експертиза и отличната организация на екипите, ВМА за пореден път доказа водещата си роля в развитието на трансплантационната програма в България, посочват от болницата.
В "Пирогов" продължава борбата за живота на децата, катастрофирали Горна Оряховица
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Сбогом, малки ангели": Отрупаха с цветя стадион "Славия" в памет на загиналите деца на АМ "Тракия" (СНИМКИ)