Словения победи Украйна и се класира за полуфиналите на Евроволей 2023 за мъже

словения победи украйна класира полуфиналите евроволей 2023 мъже
20:04, 11.09.2023
Чете се за: 02:55 мин.

Словения се класира за полуфиналите на европейското първенство по волейбол за мъже, което се провежда в Италия, България, Северна Македония и Израел. В първия четвъртфинал от надпреварата словенците надделяха над Украйна с 3:1 и продължават напред.

Първата част започна оспорвано, а резултатът бе изравняван няколко пъти. След 5:5 символичните домакини в срещата поведоха с 10:6, а малко по-късно и с 17:10. Украинците отвърнаха веднага с три поредни точки и намалиха пасива си на 4 - 13:17. Словенците успяха да поведат с 8 точки при 23:15 в края на първата част и спечелиха гейма с 25:17.

В началото на втората част резултатът бе изравняван осем пъти, последно при 9:9, след което словенците поведоха с 2 точки при 11:9, а малко по-късно и с 3 – 18:15. След 22:20 за словенския състав Украйна вкара четири поредни точки и обърна до 24:22. Словения изравни при 24:24, последваха нови 5 изравнявания, като домакините пропиляха три, а гостите – четири геймбола. Отборът на Словения показа по-добра игра и заслужено взе трудно втората част с 31:29.

След едно равенство в началото на третата част словенците поведоха с 3:1, но украинците веднага възстановиха равенството. Волейболистите на Словения веднага отвърнаха с 3 поредни точки и поведоха с 6:3. Символичните гости вкараха четири поредни точки и не само изравниха при 8:8, но и поведоха с 2 точки – 10:8. Украйна продължи с добрата си игра и увеличи преднината си на 5 точки при 16:11, а в края на гейма дръпна със 7 точки при 19:12. Украинците допуснаха словенците да намалят разликата, но спечелиха гейма с 25:21.

В началото на четвъртия гейм Словения поведе с 4:2, но допусна изравняване при 8:8. Украйна успя да реализира 5 поредни точки и поведе с 13:9. След серия от три поредни точки словенците стигнаха до 15:15. До края на гейма резултатът бе изравняван 6 пъти, а състезателите на Словения се оказа по-съобразителни и успяха да го спечелят с 25:23 и съответно мача с 3:1.

Тимът на Словения ще играе на полуфиналите срещу победителя от мача Полша – Сърбия.

По-късно днес предстои вторият четвъртфинал във Варна, който противопоставя отборите на Франция и Румъния.

Михайло Подоляк специално пред БНТ: Украйна няма да приеме размяна на територии срещу мир
Радев: България и Гърция се превърнаха постепенно в стратегическа ос на стабилност