Минимум 15% увеличение на заплатите искат синдикалните организации КНСБ и КТ "Подкрепа" в БНТ, БНР и БТА.
В четвъртък работещите в трите обществени медии ще излязат на протест - с искания за достойно възнаграждение.
Необходимите допълнителни средства от бюджета са общо 14 млн. лв. - 6 млн. лв. за БНТ, 5 млн. лв. за БНР и 3 млн. лв. за БТА. Изпратено е и писмо до финансовия министър за спешна среща, на която да бъдат обсъдени възможностите как това да се случи.
Любослав Костов, икономист към КНСБ: "Дали е много или е малко, само ще кажа, че 96 млрд. са разходите в бюджета. Тези 14 млн. съотнесени към тези 96 млрд. са 0,1% ...Ето ви една справка. Средна брутна работна заплата в националната телевизия в Испания, сменям го в левчета - 5658 лв. Средна брутна работна заплата в националните телевизии в Швеция - 8048 лв. В радиото е същата работа. В информационните агенции е същата работа."
От КНСБ се надяват до края на месеца да има среща и средствата да бъдат намерени.
Марио Нинов, КТ "Подкрепа": "Това нещо в ръцете ми е фиш за заплата за месец март на музикант от оркестъра в БНР - с брутна заплата за месец март 1613 лв. В националната телевизия и в БТА има служители, които са с още по-ниски възнаграждения. Сега си представете как се прави нормална журналистика."
Протестът под надслов "Трудът в медиите има стойност" ще започне в 12.00 ч. и ще блокира кръстовището пред Софийския университет.