Спешно преглеждат един от символите на Благоевград - 33-метровия кръст. Монументът, който се намира на хълм над града, е увреден в следствие на атмосферните условия. Проверка трябва да установи има ли опасност символът на Благоевград да рухне.
33-метровият кръст беше издигнат над Благоевград преди близо 9 години. Преди дни общински служители и посетители на парка забелязват, че има нарушения по армировката на православния монумент.
От общината вече са извършили първоначален оглед, като предстои и по-обстойно обследване на конструкцията през пролетта.
"Има нарушаване на армировката на кръста. Компрометирана е, има големи участъци с ръжда, както и конструкцията, която се пълни постоянно с вода. Когато позволяват атмосферните условия ще започнат дейности по санирането му. Трябва задължително да има някакво наблюдение, и то технически лица да наблюдават какво може да се предвиди в бъдещи периоди", заяви Дейвид Арабаджиев, секретар на Община Благоевград.
До момента ремонти по 33-метровия кръст не са правени.
"Полагана е донякъде, на някаква определена височина, допълнително боя, но това не е спомогнало за запазване на покритието и армировката", заяви Дейвид Арабаджиев, секретар на община Благоевград.
Предстои на монумента да бъде поставено ново осветление, а районът около него облагороден.
Габрово и Велико Търново обявиха обща кандидатура за Европейска столица на културата през 2032 година
Жители на видинското село Гомотарци: Дунавът от година на година става все по-плитък
Скандал в Банско: Напрежение заради спор между младежи от България и Италия (СНИМКИ)
Антимафиоти от Русе първи засекли следите на групата, произвеждала фентанил в София
Сметната палата образува производство за конфликт на интереси при Делян Пеевски