Здравни инспектори започнаха оценка на хранителните навици и причините за затлъстяването на първокласниците в Пазарджик. Проучването е част от общоевропейска инициатива.
Анна е в първи клас и не крие, че обича да похапва вкусна храна.
"Най-любимото ми е спагети. Какво обядва днес? Леща. Обичаш ли чипс, кроасани? Да, обичам. Мама, какво ти дава най-често да си хапваш в къщи? Плодове", разказва тя.
Освен родителите, и учителите се стараят да повлияят на децата така, че в менюто им да присъстват по-често плодове и зеленчуци.
"Въпреки че много говорим в часовете за това, че трябва да хапват здравословно, май много ги привлича нездравословната храна, за съжаление. Храната в повечето случаи са тестени закуски", казва Зара Богданова, учител.
И здравните инспектори отчитат, че децата често се хранят небалансирано. А това рефлектира върху теглото им. Затова изследването се концентрира върху определени параметри като измерването на децата - ръст, тегло, талия и ханш, казва Ирина Атанасова от РЗИ-Пазарджик.
140 първокласници от Пазарджик и областта ще бъдат изследвани до края на май. А резултатите ще покажат как хранителните навици влияят на здравословното им състояние.
Текст: Таня Кабурова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube