Стефаниди спечели иновативен турнир по овчарски скок

11:17, 17.05.2020
Чете се за: 01:21 мин.
Лека атлетика
стефаниди спечели иновативен турнир овчарски скок

Олимпийската шампионка Катерина Стефаниди победи във “Финалния градински сблъсък” в овчарския скок, който противопостави дистанционно три от най-силните състезателки в дисциплината.

В началото на месеца олимпийският шампион от Лондон 2012 Рено Лавийени, двукратният световен шампион Сам Кендрикс и световният рекордьор Мондо Дуплантис се изправиха един срещу друг, всеки от градината на своята къща в три различни точки на света, а задачата им бе да преодолеят петметровата бариера възможно най-много пъти в рамките на половина час.

След здрава битка Дуплантис и Лавийени си поделиха победата с по 36 успешни опита, докато Кендрикс успя да направи 26 успешни скока. Макар и нестандартно, събитието бе наблюдавано от много феновете на леката атлетика по света в период, в който не се провеждат почти никакви спортни състезания заради пандемията от COVID-19.

След успеха на надпреварата при мъжете Световната атлетика организира и женски вариант на “Градинския сблъсък”, в който се включиха олимпийската шампионка от Гърция Катерина Стефаниди, двукратната шампионка на САЩ на закрито Кейти Нажат и шампионката от Игрите на Британската общност Алиша Нюман, които трябваше да преодолеят 4 метра възможно най-много пъти за 30 минути от три различни локации – Атина, Гърция (Стефаниди), Мариета, Джорджия (Нажат) и Онтарио, Канада (Нюман).

Въпреки 39-градусовата жега в столицата на Гърция миналата вечер, Стефаниди демонстрира класата си и направи 34 успешни опита. На второ място се нареди Нажат с 30 преодолявания на височината, а на трето място остана Нюман с 21 сполучливи опита. Трите обаче не успяха да изпълнят задачата си и да подобрят постижението на мъжете от общо 98 успешни опита за половина час, като завършиха с 85.

“Беше много забавно. Бях много развълнувана след първите 15 минути, защото имах 19 опита и си мислех, че дори с два скока по-малко през втората част мога да изравня постижението на мъжете, но направих две грешки. Беше толкова горещо, че ръцете ми се потяха и ми беше трудно да направя добър захват”, сподели Стефаниди след успеха. Гъркинята, която има лично постижение от 4.91 метра, не изключи възможността да се изправи в директен сблъсък с победителите от мъжкото състезание Рено Лавийени и Мондо Дуплантис. “Бих го направила, но първо ще ми трябват три седмици за възстановяване”, пошегува се тя. “Мъжете скачаха на около 1.20 метра под личните си постижения, докато ние на 90 сантиметра, така че ще трябва да изравни височините. Но да, дайте и три седмици и ще го направя”, допълни Стефаниди.

Още Лека атлетика

Джанмарко Тамбери и Ариана Ериго ще бъдат знаменосци на Италия в Париж 2024
15:45, 22.04.2024
Виктор Караджов спечели бронз в световния полумаратон за хора с интелектуални затруднения
Чете се за: 03:05 мин.
Световната атлетика бе критикувана и от Британската олимпийска асоциация за паричните награди за шампионите от Париж 2024
15:41, 17.04.2024
Чете се за: 03:07 мин.
Скандал на полумаратона в Китай: Африканци са пуснали местен състезател да победи
18:22, 16.04.2024
Чете се за: 03:30 мин.
Организаторите на Париж 2024 очакват лилавата лекоатлетическа писта да бъде "много добра"
13:50, 15.04.2024
Чете се за: 01:35 мин.
Маринела Нинева остана втора на Балканското първенство по полумаратон
10:09, 15.04.2024
Чете се за: 01:02 мин.
Миколас Алекна постави нов световен рекорд в хвърлянето на диск на състезание в САЩ
09:36, 15.04.2024
Защитаващата титла в тройния скок от Олимпийските игри в Токио Юлимар Рохас пропуска Игрите в Париж заради контузия
13:07, 13.04.2024
Чете се за: 02:05 мин.
БФЛА ще кандидатства за домакинство на Европейската купа по хвърляния
14:30, 12.04.2024
Чете се за: 01:32 мин.
Пламена Миткова в поредицата "Спортните таланти на България"
20:00, 10.04.2024
Чете се за: 02:27 мин.
Слаба реколта на череши в Пловдивско
Кралев: Поздравявам всички български състезатели, треньори, ръководители, деятели и приятели на спорта по случай празника