Столичната община ще сезира ДАНС и СДВР за изхвърлянето на опасни медицински отпадъци от болнични заведения, съобщиха от пресцентъра на Общината.
За пореден ден продължават да пристигат опасни биологични отпадъци в софийския завод за третиране. И днес в инсталацията за механично-биологично третиране са постъпили пликове, които са ясно обозначени като опасни, инфекциозни болнични отпадъци, както и немаркирани или смесени с битовия отпадък.
През последните дни такива отпадъци са пристигнали от големи лечебни заведения. Изхвърлянето им е нарушение на Закона за управление на отпадъците и Наредба от 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения. Болниците би следвало да имат договор с инсинератор и да изпращат отпадъка за горене. Болничният отпадък представлява сериозна опасност за здравето, отбелязват от Общината.
Столичният кмет Васил Терзиев издаде нареждане да не бъдат приемани битови отпадъци, които са смесени с болнични.
Столичната община е сигнализирала многократно компетентните отговорни институции – СРЗИ и РИОСВ за извършените нарушения. Въпреки това и днес в Столичното предприятие за третиране на отпадъци са получени болнични отпадъци.
През последните седмици екипите на Столичния инспекторат към Столичната община са извършили проверки в болничните заведения и са съставени актове: за установяване на нарушение на управител на клиника като физическо лице, който е на стойност 4000 лв. и 5 акта на юридическите лица на стойност 50 000 лв. всеки.
Магдалена Милтенова: 30% увеличение на винетките няма да реши проблемите с пътищата
Богомил Николов: Агенцията по храните трябва да контролира пазара превантивно
След тежките катастрофи: Демерджиев разпореди проверки на ремонтите и строителството на пътища в страната
В колата на шофьора, причинил катастрофата край Мездра, пътували още двама души