Трагичният инцидент, който стана вчера във Варна - тежкотоварен автомобил падна от Аспаруховия мост, а шофьорът загина на място, поражда много въпроси. Можеше ли трагедията да бъде предотвратена, като се има предвид, че камионът не се е движил с превишена скорост. Предпазната мантинела също не е успяла да спре товарната кола.
Предстоят да се направят технически експертизи, за да се установи каква е причината за тежката катастрофа. Според очевидци, първоначално тежката кола е увиснала, преди да падне от моста.
Веднага след инцидента, от Агенция "Пътна инфраструктура" публикуваха доклад, според който Аспаруховият мост е в добро общо състояние. Заключението и изводите са направени от независими експерти след възлагане от регионалния министър.
Камион падна от Аспаруховия мост, шофьорът загина
Христо Димитров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи коментира предполагаемите причини.
"Ако е внезапно влошаване на здравословното състояние, нищо не може да се направи. Техническа неизправност ако има, все пак за нашите стандарти е сравнително нов камионът, и остават мантинелите. Според експертизата мостът е в добро техническо състояние и в момента не можем да го коментираме".
Той обаче допълни, че от доста време в публичното пространство има коментари на специалисти, които твърдят и със снимков материал, че мостът е в доста окаяно състояние. Димитров каза още, че назад в годините са помагали за решаването на подобни казуси, но когато е имало мост с изгнили мантинели и пропаднали парапети, и след намеса от пътната агенция са подменяли тези съоръжения.
Според Димитров най-вероятно има такава мантинела, която може да спре толкова тежко превозно средство и даде за пример, че в Западна Европа на някои места използват доста сериозно бетонови блокове за разделяне на потока по магистралите, които спират дори тежки военни машини.
"Техническите експертизи ще покажат какво е било състоянието на мантинелата, дали е можело да издържи и дали е била стандартна", коментира Димитров.
Експертът посъветва гражданите да подават сигнали, защото с помощта на експертите и медиите доста от нещата могат да се променят, но според него първото и най-важно условие е държавната воля.
"Статистиката показва, че в Европа онези държави, които са започнали преди 40-50 години по-сериозни мерки, това са отличниците днес по брой загинали на един милион, и това са Швеция, Англия", допълни Димитров.
Мантинелата и парапетът на мястото на инцидента са възстановени. Ремонтът е продължил до късно миналата вечер. В момента движението е нормално и няма големи задръствания.
Репортер: Петър Дойкински
Тир се блъсна в мантинелата на АМ “Тракия” и се озова в канавка край Карнобат
Две деца загинаха край Мездра, след като млад шофьор изгуби контрол над автомобила си
20-годишен предизвика катастрофа с три коли в Разград, преминал на червен светофар
Двама младежи загинаха на място след катастрофа между скутер и лек автомобил край Мездра
Стою Стоев: Вместо съдебна реформа управляващите запазиха политическия контрол върху ВСС
Митничари откриха 73 бойни пистолета в камион на „Капитан Андреево“, пътувал за Нидерландия
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели