Три световни рекорда в предпоследния ден на световното първенство по плувни спортове във Фукуока

три световни рекорда предпоследния ден световното първенство плувни спортове фукуока
16:11, 29.07.2023
Чете се за: 04:07 мин.

Сара Сьострьом спечели пета световна титла на 50 метра бътерфлай, а десетина минути по-късно направи световен рекорд на 50 метра свободен стил в предпоследния ден на шампионата на планетата по плуване във Фукуока, Япония.

29-годишната шведка финишира за 24.77 секунди в първия финал за деня на 50 метра бътерфлай и затвърди доминацията си в тази дисциплина, печелейки пето поредно злато. Сьострьом изравни рекорда на Майкъл Фелпс от 20 медала от световни първенства, 11 от които златни и няма загуба в тази дисциплина на големи първенства от 2015 година насам.

Призовата тройка на 50 метра бътерфлай допълниха китайката Чжан Ифей с 25.05 и американката Гретхен Уолш с 25.46 секунди.

Малко повече от 10 минути след титлата на 50 бътерфлай, Сара Сьострьом стартира в полуфиналите на 50 свободен стил, където постави нов световен рекорд с 23.61 секунди, сваляйки шест стотни от досегашното си върхово постижение от 2017 година.

Литовката Рута Мейлутите също прибра чек за 30 000 долара за световен рекорд, след като в полуфиналите на 50 метра бруст финишира за 29.30 секунди и изравни върховото постижение на италианката Бенедета Пилато от 2021 година.

Състезаващият се за Гърция българин Кристиян Голомеев завърши седми във финала на 50 метра свободен стил при мъжете. Синът на легендарния Цветан Голомеев даде време 21.82 секунди.

Шампион стана австралиецът Камерън Маккивой с нов рекорд на Океания - 21.06 секунди.

В най-интригуващия финал за деня на 100 метра бътерфлай при мъжете златото спечели французинът Максим Грусе. В отсъствието на световния рекордьор Кейлъб Дресел и световния шампион Крищоф Милак, Грусе бе най-бърз с най-добро лично постижение от 50.14 секунди. Втори остана Джош Лиендо от Канада с 50.34, а трети е Деър Роуз от САЩ с 50.46.

В дисциплината участва и българинът Йосиф Миладинов, който вчера завърши 14-ти в полуфиналите с време 51.81 секунди.

Австралийката Кайли Маккиън направи хеттрик от златни медали във Фукуока, след като днес триумфира и на 200 метра гръб.

Маккиън спечели на 50 и 100 гръб по-рано през седмицата, а днес прибави и трето злато на 200-те метра с време 2:03.85 минути. Втора остана американката Регън Смит с 2:04.94, а трета е Пън Сювей от Китай с 2:06.74.

Легендата Кейти Ледецки подобри рекорда на Майкъл Фелпс с 16-ата си световна титла в индивидуални дисциплини след триумф на 800 метра свободен стил. Американката взе шесто поредно злато от планетарни шампионати в тази дисциплина с време 8:08.67 минути.

В последния финал за деня микс щафетата на Австралия на 4 по 100 метра свободен стил подобри световния рекорд в дисциплината. Австралийците Джак Картрайт, Кайл Чалмърс, Шейна Джак и Моли О'Калахън финишираха за 3:18.83 минути и подобриха собственото си върхово постижение от 3:19.38, поставено на миналогодишното световно първенство в Бупадеща.

Министър Славов призова разследващите за обективно разследване на случая с малтретираното момиче от Стара Загора
България завърши на 11-о място в отборното състезание на сабя при жените на световното първенство по фехтовка