От много години насам обществените телевизии в Европа са критикувани, че отделят твръде много средства и твърде много време за футбол. Фукнционери от различни спортни федерации и мениджъри извън футболните среди, упрекват обществените телевизии за монополното положение на белия балет в програмите. Пъстрият спортен пейзаж на Европейския спортен шампионат, който се провежда в Глазгоу и Берлин, има за цел да разсее футболната концентрация. Той е инициатива на Европейския съюз за радио и телевизия и е отговорът на обществените медии на упреците до сега.
След Олимпийските игри и Световното първенство по футбол мулти състезанията са най-голямото спортно събитие през тази година. Обществените телевизии виждат в идеята концепция за бъдещето. Спортистите също я намират за ползотворна.
Катрин Грейнджър, британска спортна легенда, гребане споделя, че :
"Има истински смисъл в тази идея - можете да се фокусирате върху предпочитания спорт и предпочитания отбор. Когато обаче се състезаваш за твоята държава с останалите спортове и така се опитваш да спечелиш трофея, това сплотява отбора по различен и нов начин. Медалите са едни и същи в различните спортове, трофеят обаче е само един. Отборът на една държава ще го спечели и това е наистина вълнуващо. Така че, като спортист в тези състезания давате повече от себе си."
Европейският спортен шампионат предоставя и телевизионен шанс за онези спортове, които не са непременно под прожекторите. Едниственото изключение сред спортната гимнастика, плувните спортове, колоезденето на шосе, гребането, триатлона и голфа е леката атлетика, неслучайно наричана "Царицата на спортовете". В средносрочен план, ако идеята за Европейския спортен шампионат се окаже успешна, каквито са очакванията, е възможно понянието "европейско първенство по лека атлетика" да отпадне.
Пиер-Амброаз Бос, световен шампион на 800м е на мнение, че:
"Преди, шампионатът се правеше на всеки четири години и за хората от предишното поколение беше много важно да участват в него. Сега, ако се проваля или допусна грешка, ще имам нов шанс . Все пак обаче миналата година спечелих Световното първенство, така че е за мен е важно да заема добра позиция в класирането, иначе ще се ядосвам на себе си."
Домакин на лекоатлетичните състезания ще бъде митичният олимпийски стадион в Берлин. Там, където през 2009-та изключителният Юсеин Болт счупи световния рекорд на 100м, а шотландският Глазгоу ще предостави възможност на останалите надпревари.
Дейвид Макдоналд е зам.-председател на градския съвет на Глазгоу казва, че:
"Обединяването на толкова различни събития под една шапка е наистина важно, защото едно мащабно мероприятие въздейства по-силно. Това означава, че повече хора ще изпитат удоволствие от европейския спорт на най-високо ниво."
Опитимизмът е това, което обединява. Мечтата за умалени олимпийски игри в Европа, които да предложат медийно внимание и за другите спортове, конкурентно на футбола. Обществените телевизии в Европа експериментират. Те рискуват. Успехът и бъдещето на проекта зависи не само от резултатите на спортистите, но и от зрителите.
Автор: Мария Стоянова
Джордж Лазаров се класира за четвъртфиналите на тенис турнира за мъже в Куршумлийска Баня
Юлия Стаматова достигна до четвъртфиналите на тенис турнира в Куршумлийска Баня
Дунав (Русе) започва селекцията за третия си пореден сезон във волейболния елит при мъжете
Назначават експертиза на мантинелите на АМ "Тракия" след тежката катастрофа, отнела живота на трима души
Иван Демерджиев за катастрофата на АМ "Тракия": Недопустимо е товарен камион без товар да премине с лекота през мантинелите
Срещу гонките в Дупница: Затягат контрола на пътя с нови камери и засилено полицейско присъствие