В Пловдив днес започва работа най-новата лаборатория за изслeдване на Covid-19. Медицинският център е изграден само за 10 дни, благодарение на дарителски средства и се намира в Инфекциозната клиника на Университетската болница „Свети Георги“.
Проф. Мариана Мурджева - ректор на Медицински университет- Пловдив каза, че лабораторията ще работи с PCR тестове.

Доц. Мария Атанасова - вирусолог, ръководител на лабораторията обясни процеса - пробата се регистрира, обработва се за екстракция на вирусната нуклеинова киселина. След това екипът, който работи, с екстрахирана нуклеинова киселина започва т.нар амплификация, за да може да има ясна диагноза, че става въпрос за коронавирус.
Цялата процедура ще отнема около 5 часа, капацитет в началото ще бъде 30 проби дневно.
Вижте и още във видеото.
Софиянци вече ще могат да следят данните за атмосферния въздух в реално време
Посмъртно удостоиха Михаил Белчев с голямата награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос в книжовната литература
12 редовни кръводарители бяха отличени в навечерието на Световния ден на кръводарителя
Катастрофа затруднява движението на пътя между Симитли и Разлог (СНИМКИ)
Тежко остава състоянието на едното дете, пострадало с тротинетка в София
Експерти за мерките по пътна безопасност: Наказанията са изчерпани, нужна е нова стратегия