В Пловдив днес започва работа най-новата лаборатория за изслeдване на Covid-19. Медицинският център е изграден само за 10 дни, благодарение на дарителски средства и се намира в Инфекциозната клиника на Университетската болница „Свети Георги“.
Проф. Мариана Мурджева - ректор на Медицински университет- Пловдив каза, че лабораторията ще работи с PCR тестове.

Доц. Мария Атанасова - вирусолог, ръководител на лабораторията обясни процеса - пробата се регистрира, обработва се за екстракция на вирусната нуклеинова киселина. След това екипът, който работи, с екстрахирана нуклеинова киселина започва т.нар амплификация, за да може да има ясна диагноза, че става въпрос за коронавирус.
Цялата процедура ще отнема около 5 часа, капацитет в началото ще бъде 30 проби дневно.
Вижте и още във видеото.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
Стою Стоев: Вместо съдебна реформа управляващите запазиха политическия контрол върху ВСС
Магдалена Милтенова: 30% увеличение на винетките няма да реши проблемите с пътищата