верстапен потегли пръв австралия перес последен
от БНТ , Източник: БГНЕС
09:53, 01.04.2023 (обновена)
Чете се за: 02:12 мин.

Световният шампион Макс Верстапен ще потегли от първа позиция в утрешния старт за Гран При на Австралия, трети кръг от сезона във Формула 1. В същото време неговият съотборник Серхио Перес, който изостава със само точка от Верстапен в генералното класиране, имаше кошмарна квалификация и ще стартира от последна позиция. Мексиканецът отпадна още в Q1, след като излезе от пистата и затъна в пясъка пред мантинелите.

Изненадващо за мнозина, пилотите на Мерцедес завършиха на второ и трето място. Джордж Ръсел остана на 0.236 сек. от Верстапен, а Люис Хамилтън закъсня с 0.372 сек.

Фернандо Алонсо с Астън Мартин се нареди четвърти на 4 десети от нидерландеца, а зад него бе сънародникът му Карлос Сайнс с Ферари. След тях останаха техните съотборници – Ланс Строл и Шарл Льоклер.

Добра квалификация направи Алекс Албон с Уилямс, който даде 8-о време, а топ 10 допълниха Пиер Гасли с Алпин и Нико Хюлкенберг с Хаас.

„Последната обиколка беше добра. До момента през целия уикенд беше много трудно да вкарам гумите в правилния прозорец, за да мога веднага да натисна. В третата фаза на квалификацията всичко се получи, доволен съм от обиколката и се радвам, че ще стартирам от полпозишъна. Вече гледам напред към утрешното състезание“, заяви Верстапен.

Състезанието за Гран При на Австралия е в неделя (2 април), от 8:00 часа българско време.