ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Висока избирателна активност на българите, почиващи в Гърция

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Антония Сукалинска
A+ A-
Чете се за: 03:07 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Висока избирателна активност на българите, почиващи по гръцките курорти. Пред секциите на полуостров Халкидики се извиха опашки от хора, чакащи да гласуват.

      Температурата на слънчевото курортче Никити на полуостров Халкидики вече е над 30 градуса, много хора са на плажа, ноима и много български туристи пред избирателната секция в Никити. Над 200 са гласували до момента, още около 70 чакат отвън, за да гласуват.

      Опашките започнаха около 10.00 часа и се очертава така да остане през целия ден. Това е една от 13-те секции в Северна Гърция, където могат да гласуват българските граждани днес. Навсякъде изборния ден започна нормално, най-много хора има пред секциите на Халкидики и Никити.

      В секцията в Солун също е много натоварено, като там сутринта е имало проблем с машината и към момента тя не работи.

      "Нашите граждани са доста активни, виждате и в момента и всички търпеливо изчакват реда си и всичко е наред. Единствено в секцията в Солун машината започна нормално да работи, след което се появи проблем с принтера и накрая има решение на ЦИК, че ще бъде прекратено машинното гласуване, така че навсякъде продължаваме само с хартиени бюлетини", каза Антон Марков, генерален консул на Република България в Солун.

      "Отговорност на всеки български гражданин трябва да изпълни, задължение, което трябва да изпълни, все пак за бъдещето на нашата държава", обясни българин, гласуващ в Гърция.

      Наобяд, когато термометрите прехвърлиха 30 градуса, отвън раздаваха вода. Вижте какво казаха някои от избирателите:

      - БНТ: После на плаж, първо на избори?

      - После на плаж, да, плажът няма да избяга!

      - Ами мотивацията е само една за по-доброто за България, също което е, наши представители на изпратим хора, които ни представляват в Европарламента, това е мотивацията ни.

      "На около 60 километра сме от Никити, но дойдохме специално да гласуваме. Мотивацията е само една, за по-доброто за България".

      "Около 40 минути до час ни отне, просто решихме да комбинираме почивката си с гласуването и тръгнахме по-рано, за да минем през Никити и да дадем своя вот както се полага за 6 път, откакто синът ми е роден".

      Туристите гласуват само с лична карта и трябва да попълнят декларация. В Гърция също има избори днес. 10 милиона гърци избират 21 евродепутати.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?