Водачите в редовния сезон Черноморец и Рилски спортист поведоха в четвъртфиналните си серии

Бургазлии се наложиха над Левски, докато самоковци се справиха с Шумен

БК Черноморец Бургас
Снимка: Startphoto.bg
21:44, 29.04.2024
Чете се за: 03:02 мин.
Баскетбол

Отборът на Черноморец се справи с Левски със 73:59 (21:16, 23:13, 10:18, 19:12) в първи мач от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Играе до две победи от три възможни двубоя.

След две поредни загуби в края на редовния сезон носителят на Купата на България и лидер в редовния сезон на първенството Черноморец пое инициативата от самото начало срещу Левски, но гостите се държаха близо до противника през първата четвърт. Домакините само веднъж вдигнаха разликата над 10 точки през началните 10 минути, които приключиха при 21:16. Още във втората част обаче, водени от Травис Макконико, който вкара 12 точки, бургазлии наклониха доста по-категорично везните в своя полза, увеличавайки аванса си до 20 точки, а след 20 минути игра резултатът бе 44:29.

Баскетболистите на Левски изиграха по-силна трета четвърт, която спечелиха с 18:10 и се доближиха на 7 точки от Черноморец – 47:54 преди последния период. В оставащите 10 минути домакините не позволиха да се стигне до обрат и ликуваха в края след като бяха по-ефективни в стрелбата за 2 точки.

Травис Макконико завърши с 16 точки, 6 борби и 8 асистенции за бургазлии, а Тони Троша добави 13 точки и 7 борби. Христо Захариев и Ладариен Грифин не взеха участие в мача.

Димитър Маринчешки бе най-полезен за „сините“ с 11 точки и 14 борби, докато Златин Георгиев се включи с 13 точки и 5 борби.

Рилски спортист надигра убедително тима на Шумен със 113:60 (25:16, 34:16, 26:10, 28:18) като домакин в „Арена Самоков“ и също поведе с 1-0 победи в серията.

Самоковци направиха много солидно първо полувреме, в което поведоха от самото начало и постепенно трупаха все по-голяма преднина, достигнала до 30 точки малко преди края на първото полувреме. На почивката авансът на Рилски спортист срещу Шумен бе 59:32.

Домакините не оставиха никакви шансове на противника си през второто полувреме, като след третата част резултатът бе 85:42, а най-голямата разлика достигна 56 точки. Гостите не поведоха нито веднъж в двубоя и отстъпиха в борбата под коша.

Мирослав Васов бе най-резултатен за Рилски спортист с 19 точки, а по 17 отбелязаха Васил Попов и Христо Бъчков. Александър Янев и Крис Минков пропуснаха срещата.

За състава на Шумен Дейвид Ролинс и Джъстин Кохайда реализираха по 16 точки, а вторият добави и 10 борби.

Спартак Плевен и Балкан започнаха плейофите в НБЛ с победи
Марица Пд и ЦСКА ще спорят за титлата в Държавното първенство по волейбол за девойки под 20 години