Волейболните национали до 21 г. спечелиха групата си на световното първенство

Български национален отбор по волейбол за мъже до 21 г. Александър Николов
Снимка: Българска федерация по волейбол
13:54, 09.07.2023
Чете се за: 02:15 мин.

Националният отбор по волейбол за мъже до 21 години завърши на първо място в група „С“ на световното първенство до 21 години след успех над Полша с 3:2 гейма (25:23, 26:28, 25:17, 22:25, 15:11) в Манама, Бахрейн. Това бе трета поредна победа от три мача за българите до момента. Преди това националите се справиха с Канада и Индия.

Първите два отбора от всяка от четирите групи на шампионата ще бъдат разделени отново на две групи по четири в следващата фаза. От група „С“ това са България и Полша.

Съставът, воден от селекционера Андреа Буратини игра страхотно и демонстрира висок дух в двубоя с поляците.

Първият гейм бе много оспорван, без да се стигне до повече от 4 точки разлика. Най-голямата преднина на България беше при 21:17. Поляците реализираха 6 поредни точки и поведоха с 23:21, но националите на свой ред направи серия от 4:0 и взеха гейма с 25:23.

Вторият гейм беше също равностоен. Тимът на Полша дръпна с 14:10, но България обърна за 20:18. Последва равенство 22:22, а българите изпуснаха три геймбола и поляците изравниха след успешното за тях 28:26.

България доминираше в третата част, поведе с 19:13 и спокойно затвори гейма при 25:17. В четвъртия гейм Полша имаше превъзходство и взе аванс от 13:9. Българите изравниха при 19:19, но съперникът се откъсна отново и пак изравни след 25:22.

В тайбрека българските национали поведоха с 10:6, а после и с 12:7, като не изпуснаха водачеството до победното 15:11.

Александър Николов допринесе за успеха с 27 точки, Владимир Гърков добави 21, а Венислав Антов завърши с 15 за България.