Учените днес се подготвят за високи фонтани от лава по време на последния епизод от продължаващото изригване на хавайския вулкан Килауеа, предаде Асошиейтед прес.
По време на изригванията през последните седмици фонтаните от лава достигнаха височина от 305 м, което привлече посетители да се възхищават на огненото сияние в Националния парк "Хавайски вулкани".
Седемнадесетият епизод започна в понеделник вечерта, създавайки "ниски фонтани от огнени пръски" с височина от 4,5 до 9 м, според актуализираната информация от Хавайската вулканична обсерватория към Геологическата служба на САЩ.
"Високите фонтани от лава вероятно ще последват сегашните ниски фонтани и потоци от лава", заявиха от обсерваторията.

Снимки: БТА
Повече от 1200 зрители наблюдаваха живото предаване на обсерваторията за лавата днес сутринта, по време на което беше показано изригване на яркочервена разтопена скала. Лавата е останала вътре в калдерата на върха на вулкана и на територията на парка и не са застрашени жилищни райони.
Килауеа, разположен в югоизточната част на Големия остров, е един от най-активните вулкани в света. Последното му изригване започна на 23 декември и оттогава е спирало и възобновявало.
Новите протести в Иран: Властите предупредиха да несе пресичат "червените линии"
Годишнината от войната: Русия с обвинения към Украйна за саботаж на мирния процес
Евродепутатът Андрей Новаков коментира темата със смяната на областните управители
4 години война в Украйна: Киев почете жертвите, Москва заговори за ядрен сблъсък
Видеоконферентна среща на лидерите на "Коалиция на желаещите" се проведе днес в Киев
4 години война в Украйна: Киев почете жертвите, Москва заговори за ядрен сблъсък
Показаха за първи път бункера, където Зеленски и кабинетът заседават в първите години от войната с Русия