Йоана Илиева спечели квота за турнира по фехтовка на Олимпийските игри в Париж

На финала българката беше изключително убедителна и победи Нисанур Ербил от Турция с 15:5.

йоана илиева спечели квота турнира фехтовка олимпийските игри париж
Снимка: БФ Фехтовка
18:34, 28.04.2024
Други спортове

Най-добрата българска състезателка по фехтовка Йоана Илиева спечели първо място на олимпийската квалификация на сабя в Диферданж и завоюва квота за игрите в Париж 2024.

Тя триумфира с изключително силна игра и доказа, че е една от водещите състезателки в света. В надпреварата участваха 13 от най-добрите фехтовачки от Европа, като билет за олимпиадата осигуряваше само първото място в състезанието. Възпитаничката на фехтовален клуб Свечников, водена от националния треньор Ивайло Воденов, си осигури участие в олимпиадата с три победи, като не остави никакъв шанс на съперничките си. Бронзовата медалистка от Световното първенство в Милано игра вдъхновено, концентрирано и уверено.

Българката беше поставена под номер 1 в схемата и почиваше в първия кръг на елиминациите. Тя надделя над румънката Сабина Мартис с 15:2 във втория кръг, след което се наложи и над Лариса Айфлер от Германия с 15:13. На финала Илиева беше изключително убедителна и победи Нисанур Ербил от Турция с 15:5, което ѝ осигури виза за олимпийските игри.

"Олимпийската квота на Йоана Илиева е резултат от нейната упоритост и неуморен труд, с подкрепата на треньори, съмишленици и съотборници. Българска федерация по фехтовка заслужено влиза отново в олимпийските игри и ще очакваме представянето на най-добрата сабльорка с надежда и с оптимизъм", написаха от БФ Фехтовка във фейсбук.

България завърши втора в отборното класиране на турнира по борба "Петко Сираков - Иван Илиев"