Йоана Илиева завърши 10-а на сабя на турнира от сериите Гран при в Орлеан

йоана илиева завърши сабя турнира сериите гран орлеан
Снимка: БФ Фехтовка
19:12, 09.12.2023

Българската фехтовачка Йоана Илиева се класира на престижното 10-о място в състезанието на сабя на турнира по фехтовка от веригата Гран при в Орлеан (Франция), който е и валиден за Световната купа.

Като поставена в схемата българката започна участието си в турнира от втория ден при жените и още в първата си среща показа отлична игра – 15:11 срещу Аинхоа Перес от Испания.

В следващия си двубой за място сред най-добрите 16 възпитаничката на фехтовален клуб "Свечников" победи категорично Лиза Пушчай от Унгария с 15:8.

Успешната серия на нашето момиче обаче беше прекъсната в осминафиналите от петата в света Манон Апити-Брюне от Франция. В сблъсъка помежду им сребърната медалистка индивидуално и бронзова отборно от Олимпийските игри в Токио 2020 се наложи с 15:13 туша и в крайна сметка това поражение остави Йоана Илиева на 10-ата позиция в крайното подреждане.

Друга от българските националки на сабя Емма Нейкова пък загуби във фазата на 1/32-финалите от унгарката Лука Счуш с 8:15 и така се нареди на 52-а позиция в крайното класиране.

В надпреварата на мъжете в първия си двубой от третия ден на турнира Тодор Стойчев се изправи срещу Пиетро Торе от Италия в спор за място сред най-добрите 32 и загуби с 3:15, което остави българинът на 49-ата позиция в подреждането.

Диана Петкова отново направи поправка на националния рекорд на 50 м. бруст и ще плува във втори финал на европейското в Отопени
Калин Стоянов към децата на МВР: Вие сте пример за морална сила и човешка зрялост