Йордан Гълъбов заслужи първото място на шпага на Европейската купа по фехтовка до 23 г. в София

йордан гълъбов заслужи първото шпага европейската купа фехтовка софия
Снимка: БФ Фехтовка
от БНТ , Източник: БФ Фехтовка
23:50, 30.03.2024
Чете се за: 01:40 мин.

Йордан Гълъбов триумфира в турнира на шпага при мъжете по време на състезанието от Европейската купа по фехтовка до 23 г., което се проведе в София и в него участваха общо 35 шпажисти.

Родният състезател излезе от групите с актив от пет победи и една загуба, след което в директните елиминации победи Юлий Цанев с 15:12, Светлозар Искров с 15:12 Радослав Стойчев с 15:5, а в двубоя за титлата беше категоричен срещу Артур Амелио Дорати от Панама - 15:11.

В турнира се включиха още 21 българи, като в топ 8 влязоха още четирима национали - Радослав Стойчев и Рахим Рашайда си разделиха третото място, Александър Костадинов е 5-и, а Светлозар Искров завърши 7-и.

Радослав Стойчев излезе от групите без загуба, а по пътя си към полуфиналите възпитаникът на Черно море 69 победи Пиерлуиджи Канетоли от Италия с 15:12 и Ян-Коен Верщайнен от Нидерландия с 15:14.

Рахим Рашайда също не допусна грешка в мачовете си от груповата фаза, след което в осминафиналите се справи с ирландеца Зоун Лайъм с 15:6, а в следващата фаза отстрани и Александър Костадинов с 15:9.

Сред най-добрите 16 в турнира се наредиха още Юлий Цанев (11-и), Алекс Костадинов (14-и), Кирил Маринов (15-и) и Явор Денчев (16-и).

Утре надпреварата за Европейската купа в София продължава със състезанията на шпага жени и сабя мъже.

Кубрат Пулев надви Шевадзуцкий в "Арена София" и стана носител на интернационалната титла на WBA
Йоана Илиева триумфира на сабя на Европейската купа по фехтовка до 23 г. в София