Те задаваха въпроси на астронавта Доналд Петит от НАСА
Историческо събитие у нас – за първи път български ученици осъществиха жива радиовръзка с астронавт на Международната космическа станция.
В рамките на 10 минути, докато станцията преминаваше над България, децата разговаряха директно с най-възрастния активен астронавт - Доналд Петит от НАСА.
Всеки ученик беше подготвил своят въпрос на английски език и чакаше отговор от Космоса. Преди самия контакт децата научиха повече за това как работи Международната космическа станция и как живеят астронавтите.
"Събитието се подготвя буквално година. Как се подготвяхме – те четяха енциклопедии, които международната космическа станция, и които им възникнаха разни въпроси – какво е нужно за да си космонавт и какво правят всъщност космонавтите, с какво се занимават, въпроси, които са естествени за всяко едно дете", каза Мариан Рангелов – финансов директор на НЕТЕРА и член на радиолюбителски клуб.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
Стою Стоев: Вместо съдебна реформа управляващите запазиха политическия контрол върху ВСС
Магдалена Милтенова: 30% увеличение на винетките няма да реши проблемите с пътищата