Българките раждат най-много от всички жени в Европейския съюз, най-младите майки също са българки. Това показват данните на Евростат за коефициента на плодовитост за 2023 г. Той мери средния брой деца, които би родила една жена във фертилния си период. В Сливен жените във фертилна възраст раждат най-много деца - 2,6. Не е тайна, че голяма част от младите майки под 18-годишна възраст са от ромския етнос. Статистиката изпраща България на първо място по раждаемост пред Франция, а Сливен е държавният и европейски първенец.
На 27 години Йоана от града под "Сините камъни" вече се радва на първото си дете. Ражда преди 2 години, защото решила да обърне внимание първо на образованието си.
Йоана, майка на едно дете: "24-25 една добра възраст, за първо дете, нали. Зависи колко деца искаме да имаме. Аз искам да имам поне още едно".
Но за отглеждането на дeте е важен е финансовият фактор.
"За майчинството първата година е добре, но втората доста го свалят, което не знам. Наистина само с едно майчинство няма как да гледаш детето".
Марина обаче вече е пристъпила към тази важна крачка в живота си. Преди няколко дни в "Майчин дом" проплаква второто й дете.
Марина, майка на две деца: "Децата са с много малка разлика - година и половина. Искахме да бъде с малка разлика, за да си бъдат другарчета от самото начало".
32-годишната майка съветва жените да не отлагат раждането за по-късен етап.
"На майката става все по-трудно да се грижи за едно дете, колкото повече напредва възрастта. Търпението става все по-малко, жената се обременява от други събития".
проф. д-р Асен Николов, началник родилна клиника в СБАЛАГ "Майчин дом": "Най-добре е раждането да настъпва над 18-годишна възраст до към 30-годишна възраст. По-младите момичета, които раждат около 15-16 години, определено са рискови, определено има и рискове при по-възрастовата група и над 35 години".
През миналата година в Майчин дом са родени 3255, с около 70 повече в сравнение с 2023-та. Въпреки това и въпреки статистиката на Евростат в България все още естественият прираст е отрицателен.
доц. Стоянка Черкезова, Институт за изследване на населението и човека към БАН: "От една страна имаме положителна новина за това, че имаме най-висок тотален коефициент на плодовитост, от друга страна той не е достатъчен, категорично не е достатъчен за запазване на броя на населението".
доц. Стоянка Черкезова, Институт за изследване на населението и човека към БАН: "В България още в началото на Прехода беше продължена тенденцията да се ражда сравнително по-рано, отколкото в Европа жените раждат. Поради което ние все още запазваме тази по-млада възраст на ражданията".
А експерти напомнят, че с отлагане на раждането на първо дете понякога не се стига до появата на второ заради напредването на времето.