След решението на Конституционния съд настъпи пренареждане в парламента. Групата на МЕЧ намаля от 12 на 11 души. Напуснаха трима от досегашните депутати, двама нови трябваше да положат клетва. Самуил Славов се закле, но след медийни публикации, че е съден в САЩ, подаде оставка и тя беше приета.
Така в парламента трябва да влязат обявените за избрани от ЦИК Иван Иванов и Пламен Петков, които все още не са се заклели. Така в един момент групата на МЕЧ се оказа с 9 депутати и двама избрани, но все още без положена клетва.
Това даде повод на председателя на Парламента Наталия Киселова да разформирова групата на МЕЧ, защото за съществуването й са необходими 10 народни представители. Отговорът на Радостин Василев не закъсня. В "Денят започва" той обвини председателя на парламента в политическа репресия. На този фон: от "Възраждане" събират подписи за първи вот на недоверие срещу кабинета "Желязков".
След като миналата политическа седмица приключи плюс една парламентарна група и минус друга, то новата започна с още обвинения от лидера на МЕЧ Радостин Василев към председателя на парламента Наталия Киселова.
Радостин Василев - председател на МЕЧ: "Киселова извърши престъпление. Това е факт. Правилникът не позволява да бъде разформирована групата на МЕЧ. Няма фактическа обосновка. За това има две решения на Конституционния съд - от 2003 г., от 2010 година, които обясняват какво е вакантност. Имаме много сериозна практика. Тя не е конституционалист. Тя е шарлатанин, който сложиха да управлява българския парламент некомпетентно. Това е истината. Аз ще застана и няма да я пусна да седне на председателското място".
Законно ли е да се записват хора по телефона? Те знаят ли за това?
"Разбира се, има и решение на Европейския съд за правата на човека по този повод, когато със записа се предотвратява престъпление".
Няма проблем, че записвате първия човек в държавата и всеки, който ви звъни?
"Никакъв проблем няма".
Коментар дойде от министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. На въпрос на журналисти в Разград дали разпадналата се вече парламентарната група на МЕЧ ще се отрази на управлението Гуцанов посочи, че има сложно управление и по думите му всяка една от партиите си поема своята политическа отговорност. И допълни, че все пак по-добре е да има редовен кабинет, отколкото поредните избори. Гуцанов изрази надежда, че управлението ще продължи с взаимни компромиси и отстъпки.
На този фон "Възраждане" започна събиране на подписи за вот на недоверие към кабинета заради системен провал във външната политика и посочват като мотиви смъртта на българин в Газа и политиката на правителството спрямо конфликта в Украйна.
Костадин Костадинов - председател на "Възраждане": "Оставката, която искаме ние на правителството е за пълния провал меко казано в областта на външната политика и по-скоро това е политика, което застрашава националната сигурност на републиката. С тази политика правителството на ГЕРБ, на БСП, на ИТН, на Пеевски превърна всъщност своето правителство в основна заплаха за националната сигурност и всички партии, които са различни от управляващото мнозинство и претендират да са опозиция са добре дошли да се подпишат".
Вотът може да бъде внесен от 48 от депутатите.