ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Зам. главен прокурор: Закриване на спецсъда ще се отрази неблагоприятно на бъдещо разглеждане на делата на европрокуратурата

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:47 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Ръководителят на Върховната административна прокуратура и един от заместниците на главния прокурор Десислава Пиронева заяви в "Денят започва", че евентуално закриване на Специализирания наказателен съд ще се отрази неблагоприятно на бъдещо разглеждане на делата на европрокуратурата. Тя допълни, че служебният кабинет дори е предприел мерки, насочени към специализация на съдилищата, а това говори за една непоследователност. Такива промени според нея трябва да се правят след обстоен и задълбочен, отговарящ на обществените потребности и на тенденциите анализ.

      Пиронева коментира и проверките за незаконни строежи по плажовете. Тя каза, че е преразгледана проверката на случая "Алепу", която е текла още през 2019 година. Тогава проверката е показала, че всичко е наред, но нещата са се променяли във времето, уточни Пиронева.

      "Установихме незаконосъобразен административен акт, а именно повторно разрешение за строеж, т.е. последващо разрешение за строеж на мястото. Първоначално е било дадено такова за изграждане на подпорна стена, впоследствие инвеститорът се е отказал с нотариално заверена декларация от него и е предприел мерки по снабдяване с ново такова - именно то се явява незаконосъобразно, според нас нищожно", коментира зам. главният прокурор.

      ВАП е направила пълен анализ на всички обстоятелства, които касаят случая и е сезирала Окръжна прокуратура Бургас, която е внесла протест срещу това разрешение за строеж. Делото на първа инстанция е приключило и съдът е прогласил нищожност, сега предстои разглеждане на делото от ВАС през есента.

      През 2020 година е направена проверка по цялото Черноморие. Констатирани са нарушения както на Закона за устройство на територията, така и на екологичното законодателство. Навсякъде са сезирани съответните компетентни местни органи.

      Пиронева заяви, че действително има проблем с питейната вода в Брестовица.

      "Изследванията са показали какъв е източникът, откъдето манганът попада в питейната вода, също така, че повишеното количество манган е отчетено през март тази година, а след това контролните изследвания са показали неопасно, но все пак наличие на манган. Контролните органи са предприели необходимите мерки както в краткосрочен, така и в дългосрочен план", обясни Пиронева.

      По думите ѝ ВиК операторът е инициирал изграждане на нов водопровод в дългосрочен план, предстои проучване и обявяване на обществена поръчка.

      "Същевременно са предприети мерки за предотвратяване и филтриране на водата, за да може количеството на манган да бъде намалено. Здравните власти в лицето на РЗИ-Пловдив не позволяват и към момента употребата на тази вода за питейни нужди и за готвене. Проверката не констатира данни за увреждане на човешкото здраве", заяви зам. главният прокурор.

      Според нея проблемът е натрупан с годините в резултат на експлоатацията на ВЕЦ, който се намира в непосредствена близост.

      "Предприети са краткосрочните мерки за предотвратяване на продължаващото замърсяване на водата, в дългосрочен план е обещано и се планира изграждането на нов водопровод", обобщи тя.

      Гледайте още теми от "Денят започва"

      Свързани статии:

      Ще се търси нов водоизточник за Брестовица
      Ще се търси нов водоизточник за Брестовица
      Чете се за: 02:42 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?