Златен медал за Джовани де Дженаро в каяк сламома в бързи води

Той донесе трета олимпийска титла на Италия след Пиерпаоло Фераци в Барселона през 1992 година и Даниеле Молменти в Лондон 2012.

Джовани де Дженаро
19:36, 01.08.2024

Италианецът Джовани де Дженаро спечели олимпийската титла при мъжете в дисциплината каяк сламом в бързи води.

Де Дженаро, който в кариера си има шест победи в състезания от Световната купа, не бе спряган сред фаворитите дори за медалите, след като в полуфиналите записа едва осмо време.

Във финала обаче 32-годишният италианец премина безгрешно през 23-те врати по трасето и финишира за 88.22 секунди. Той донесе трета олимпийска титла на Италия след Пиерпаоло Фераци в Барселона през 1992 година и Даниеле Молменти в Лондон 2012.

Втори на 0.20 секунди остана 19-годишният французин Титуан Кастрик. С бронза пък се окичи испанецът Пау Ечанис, чието време бе 88.87 секунди.

Ечанис, който влезе във финала с последното 12-о време от полуфиналите, единствен мина цялата дистанция за под 87 секунди, но получи наказание от две секунди за докосване до 19-ата врата, което го лиши и от титлата.

Финалът се превърна в катастрофа за двамата големи фаворити Иржи Пръскавец от Чехия и Джоузеф Кларк от Великобритания. Олимпийският шампион от Токио Пръскавец остана осми на 3.52 секунди от победителя, докато олимпийският шампион от Рио де Жанейро и настоящ световен шампион Кларк, който бе с най-добър резултат в полуфиналите, приключи пети на 1.60 секунди.