ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

17-годишният Марсело от Монтана ще продължи обучението си в Кеймбридж

bnt avatar logo от Ради Стоянов
A+ A-
Чете се за: 00:45 мин.
Още

17-годишният Марсело от ромския квартал в Монтана ще продължи обучението си в Кеймбридж. Това стана възможно след решението на правителството, с което бе одобрено отпускането на още средства за издръжката му.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Историята на Марсело Илиев започва преди малко повече от две години, когато се справя с тестове по английски и математика на частен колеж в Кеймбридж и е приет. Издръжката за двугодишния курс там е невъзможна за семейството му, затова разходите за образованието му поема Камарата на строителите в България. Средствата за общежитие и храна пък са за сметка на държавния бюджет.

Намираме Марсело в родния му град Монтана, където е за ваканцията. Разказва, че след успешното завършване на курса решил да продължи.

Марсело Илиев: "Там си харесах един уникален колеж, който е също от Кеймдридж Едюкейшън груп, тоест те са сестри с този, в който бях."

За да може да остане още две години, се преборил за пълна стипендия. С нея ще покрие разходите за общежитието.

Марсело Илиев: "Което ми помогна, тоест ми даде една стъпка напред, един шанс да уча там."

Извън тези разходи, всеки семестър в новия колеж ще му струва шест хиляди и шестдесет паунда. Майка му поискала помощ от държавата, днес отпускането ѝ е одобрено.

Цветана Илиева, майка на Марсело: "Много съм благодарна на Министерството на образованието и науката, на държавата като такава, на всички които ми помогнаха."

17-годишното сега момче вижда бъдещето си в областта на изкуството. И е убеден, че ще успее.

Марсело Илиев: "Аз имам едни мечти за нещо голямо, но… нека да тръгнем малко от по-ниското."

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?