Експерти в борбата с тероризма препоръчват - Европа да приеме общо антитерористично законодателство и да се увеличат съвместните учения между различните национални служби.
Жил де Керхов - европейски координатор за борбата с тероризма: "Мисля, че Европа може да помогне на страните-членки да бъдат по-ефективни, защото те носят главната отговорност за националната си сигурност. Евросъюзът има подкрепяща функция, ние не сме на първата линия, но мисля, че можем да помогнем много.Първият командир на баретите у нас влиза в повече детайли. За Васил Велков е ясно, че най-важният елемент от борбата с тероризма е изпреварващата информация. Бившият командос и спец по сигурност казва, че европейските страни имат общата отговорност да организират събирането на повече информация и по-добрият ѝ анализ.
Васил Велков, бивш командир на СОБТ: "Обединението трябва да бъде главно на информационно ниво - събиране на информация и изпращане от един център към съответните засегнати държави".Според Велков атентатите в Париж са показали, че именно проблеми в обмена на информация и нейният анализ са направили атаките възможни. Антитерористът казва, че бежанският поток предизвиква Евросъюза да създаде обща структура в помощ на страни като България, които посрещат мигранти от Близкия изток и Африка. Велков е категоричен, че Германия, Франция и Италия имат експерти, познаващи размирните региони.
Васил Велков, бивш командир на СОБТ: "Това трябва да са в ранг на оперативни психолози, които могат да бъдат изнесени в съответната държава и да работят и на терен и да подпомагат при необходимост съответните служби".Жил Де Керхов дава за пример помощта, която Франция е оказала на Белгия в последната антитерористична операция. Той е категоричен, че на външните граници трябва да се наложи тотален контрол на излизащите от Евросъюза, включително да се разменят и данни за полети, за да се засекат европейците, които се включват в бойните действия в Сирия и Ирак.
Жил де Керхов - европейски координатор за борбата с тероризма: "В Белгия съществува много активна салафистка организация. Набират хора по улиците и ги упътват как да стигнат до Сирия. Действат в джамиите, но и по интернет, чрез социалните мрежи".Според Керхов европейският антитероризъм, обаче има една първа и много важна стъпка, а именно въвеждане на единно анти-джихадистко европейско законодателство, което да постави общи стандарти за борба с тероризма.